daddy's cash

O polskiej grupie Daddy’s Cash wspominaliśmy przy okazji wspólnych koncertów ze znakomitym bluesowym muzykiem  Johnem Lee Hooker Jr. W ostatnim czasie robi się o nich coraz głośniej, dlatego warto bliżej poznać  biografię oraz dokonania zespołu.

Muzycy pomimo krótkiego stażu, mają na koncie kilka znaczących sukcesów. Debiutancka płyta zespołu, została nagrana ze znakomitym wokalistą, synem legendy bluesa, Johnem Lee Hookerem Jr. (nominowanym dwa razy do Nagrody Grammy). Album okazał się sukcesem – w zaledwie dwa miesiące od premiery uzyskał status Złotej Płyty. W efekcie kompozycje „Something’s Wrong” oraz „That’s What The Blues Is All About” w krótkim czasie znalazły się na Liście Przebojów Radiowej Trójki, co pokazuje że muzyka wykonywana przez zespół podbija serca słuchaczy oraz ciągle zyskuje nowych sympatyków. W drugiej połowie stycznia John Lee Hooker Jr oraz Daddy’s Cash zaprezentowali się po raz pierwszy na żywo. Pomimo niesprzyjającej aury, sala kultowego Teatru im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem wypełniła się fanami spragnionymi nowatorskiego brzmienia zespołu. Druga odsłona miała miejsce się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki. Oba, ponad dwugodzinne koncerty odbyły się w niespotykanej nad Wisłą konwencji amerykańskiego „show” i przypadły do gustu publiczności.

Cechą charakterystyczną zespołu jest również imponujące instrumentarium:dwie gitary elektryczne, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, sekcja dęta złożona z saksofonu, trąbki, puzonu, gitara basowa, perkusja oraz instrumenty perkusyjne. Tak okazały, dziesięcioosobowy skład to coś unikalnego na polskiej scenie bluesowej w ostatnich latach. Sukcesy w Polsce rozbudziły jeszcze większe ambicje muzyków. Już planowane są kolejne płyty we współpracy z amerykańskimi wykonawcami.

Obecnie Daddy’s Cash walczą o wyjazd na prestiżowy „Eric Clapton’s Crossroads Guitar Festival”. Formuła konkursowa oparta jest na glosowaniu internautów i to od nich zależny który zespól zagra na legendarnej scenie Madison Square Garden w Nowym Jorku.  Tutaj można oddać głos na Daddy’s Cash.

fot. Monika Osuch