Saxophonist Benny Golson

Wybitny amerykański saksofonista i kompozytor Benny Golson był gwiazdą wieczornego sobotniego koncertu galowego Lotos Jazz Festival – 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej, która zakończy się w niedzielę.

Przed występem Golson otrzymał nagrodę Anioła Jazzowego przyznawaną przez organizatorów imprezy, bielskie stowarzyszenie Sztuka Teatr, najwybitniejszym twórcom tego gatunku muzyki.

Zdobyli go już m.in.: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Johnny Griffin, Roy Hargrove, Yellowjackets, Joe Lovano, Charlie Haden, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Dee Dee Bridgewater, Ahmad Jamal i Archie Shepp. Anioł Jazzowy to statuetka z brązu autorstwa bielskiej artystki Lidii Sztwiertni.

Muzyk podczas koncertu, który rozpoczął się około północy, zaprezentował po raz pierwszy w Polsce program “We Remember Clifford”.

Golson urodził się w 1929 roku w Filadelfii. W młodości występował m.in. z Johnem Coltranem, a później Dizzym Gillespiem. Jest kompozytorem wielu jazzowych standardów, m.in. “Killer Joe”, “Along Came Betty” i “Are You Real?”. Komponował muzykę do seriali telewizyjnych “MASH” oraz “Mission: Impossible”. W 2009 jego nazwisko znalazło się na liście International Academy of Jazz Hall of Fame.

Występ saksofonisty i towarzyszących mu muzyków poprzedziła amerykańska wokalistka Gretchen Parlato. Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych uznaje ją za najlepszą jazzową wokalistkę świata. Bielski koncert był pierwszym jej występem w Polsce.

Przed koncertem amerykańskich twórców Teatr Polski wypełniła muzyka młodych jazzmanów. Rozstrzygnięty został konkurs Zadymki. Jurorzy spośród trójki finalistów wybrali Lichtański Sound Lab w składzie: Michał Szkil – fortepian, Michał Kauczuk – kontrabas, Szymon Madej – perkusja, Wojciech Lichtański – saksofon. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie debiutanckiej płyty w nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy i jej promocja. Laureat wystąpi także podczas festiwalu Leverkusener Jazztage w Niemczech.

W niedzielę 15. Zadymka dobiegnie końca. Ostatnim akordem będzie finałowy koncert w schronisku na Szyndzielni górującej nad Bielskiem-Białą. Wystąpi holenderski zespół Brutt!, który w ubiegłym roku wydał debiutancki album. “Muzycy zawarli na nim wybuchową mieszankę muzyczną, rozpiętą między jazzem, bluesem, a popularną w latach 60. i 70. muzyką wytwórni Motown i Boogaloo. Szalejąca sekcja rytmiczna z organami Hammonda, przez którą przebija się saksofon altowy – to wizytówka stylu tego zespołu” – powiedział dyrektor Zadymki Jerzy Batycki.

Podczas dotychczasowych edycji festiwalu wystąpiło ponad 700 wykonawców z 33 krajów, a wśród nich legendy jazzu.

inf. PAP/fot. Philippe Levy-Stab/Corbis