herdzin jestes swiatlem cover

12. lutego ukaże się nowy, tym razem piosenkowy album Krzysztofa Herdzina „Jesteś światłem”, na którym śpiewają Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau.

„Jesteś światłem” to już dwunasta autorska płyta Herdzina. Po raz kolejny artysta zaskakuje nas innym podejściem do swojej twórczości. Były już płyty jazzowe w trio, Chopin rozpisany na jazzowy kwintet á la Jazz Messengers, czy muzyka współczesna („Symphonicum” – nominowana do Fryderyka obok Pendereckiego i Kilara).

Tym razem mamy do czynienia z piosenkami. Wszystkie skomponowane przez lidera do lirycznych, pięknych wierszy K. I. Gałczyńskiego i K. Przerwy-Tetmajera, zaśpiewane przez Jego przyjaciół: Annę Marię Jopek, Dorotę Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua. To nie są „zwyczajne” piosenki, jakie możemy usłyszeć w radio. To rozbudowane opowieści, działające na wyobraźnię narracje, pełne improwizacji fortepianu, eterycznych klimatów bądź intensywnych rytmów, z ambientowymi strukturami generowanymi przez syntezatory i mnóstwem instrumentów dętych obsługiwanych przez samego lidera (!).

Cała płyta jest zamkniętą, zwartą historią o czystej miłości, opowiadanej językiem naszych najwybitniejszych poetów. Muzyka i słowo związane są ze sobą w pełnej symbiozie, to „poetycki śpiew” pozostający mocno osadzony w jazzowo-filmowym kontekście.

Wszystkie kompozycje autorstwa Krzysztofa Herdzina (za wyjątkiem „Laura i Filon” – Karol Kurpiński)
Wiersze autorstwa: Konstanty Ildefons Gałczyński (2,3,4,5,6,8) ,
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1), Franciszek Karpiński (7)
aranżacja i produkcja – Krzysztof Herdzin

Krzysztof Herdzin – fortepian, instrumenty klawiszowe, śpiew (8), chórki (2,6), instrumenty perkusyjne, flet, irlandzkie whistle, hulusi, saksofon tenorowy, klarnet basowy, harmonijka
Robert Kubiszyn – kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad – perkusja
Marek Napiórkowski – gitara (2,3,4,6,7)
Grzegorz Turnau – śpiew (1,2,4,5,6)
Anna Maria Jopek – śpiew (1,7)
Dorota Miśkiewicz – śpiew (3)

Tracklista:
1. Idą Błękitne, Ciche, Zamyślone
2. Modlitwa Do Anioła Stróża
3. Szafirowa Romanca
4. Pokochałem Ciebie
5. A Ja Tobie Bajki Opowiadam
6. Pyłem Księżycowym
7. Laura i Filon
8. We Śnie
9. Jesteś Światłem

inf./fot. prasowe