jazz obecny w kinie

Mamy ogromną przyjemność przedstawić nowy cykl na naszym portalu. Wiemy, że będzie to dość ciężkie, jednakże postaramy się sprostać owemu wyzwaniu. Na „tapetę” bierzemy filmy jazzowe, soulowe, bluesowe, które powstały na przestrzeni całej historii kinematografii. Nie będzie to proste, z góry prosimy o wyrozumiałość, staramy się korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł. To zaczynamy!

Początek kinematografii to przełom XIX i XX wieku, wówczas projekcjom towarzyszył akompaniament pianina, muzyka była żywa i dopasowana do obrazu. Film ewoluowała przez dziesięciolecia, kino nieme zostało zastąpione obrazem z dźwiękiem, Taper i pianino odeszli w niepamięć.. ile w tym czasie powstało filmów o tematyce jazzowej. Jesteście ciekawi? Zapraszamy po skoku.

Początek lata 1900-1930.

Za pierwszy film o tematyce jazzowej można uznać obraz „Zuzu, the Band Leader”. Produkcja obfitowała w ówczesne gwiazdy ekranu: Ford Sterling, Mabel Normand and Edgar Kennedy,a reżyserem był Mack Sennett, film miał premierę 24 grudnia 1913 roku.

W kolejnych latach powstawało dużo krótkometrażowych, niemych produkcji, w których pojawiał się motyw jazzu, w ciągu dwóch lat (1917 – 1919) ukazały się: The Magic Jazz-Bo (1917); Jazz and Jailbirds (1919);Young Mr. Jazz (1919); Jazz Monkey (1919). Pierwsza wzmianka o produkcji australijskiej pojawia się również w 1919 roku, była to komedia Does the Jazz Lead to Destruction?, której reżyserem był Fred Ward.

Lata 20. XX wieku prawdziwy wysyp produkcji filmów, w których królowała tematyka jazzu:

Kraina jazzu / The Land of Jazz oraz Little Miss Jazz to nieme komedie, które powstały w 1920 roku.

The Girl with the Jazz Heart, 1921, komedia, a także dramat The House That Jazz Built, dramat w reżyserii Penrhyn Stanlaws była to adaptacja opowiadania Sophie Kerr zatytułowanego „Sweetie Peachie”. W kinach był emitowany również film „The Famous Van Eps Trio in a Bit of Jazz”, jednakże poza tytułem nie posiadamy żadnych informacji.

Jazz Babies, 1922

The Jazz Bug, 1923, komedia reż. William Watson; Children of Jazz (komedia, dramat).

La Guitare et le jazz band 1923 – film francuski.

Helen Lewis and Her All-Girl Jazz Syncopators (USA), 1925 oraz pierwszy raz na ekranie surrealistyczna czarna komedia Jazz / Beggar on Horseback, która występowała również pod głównym tytułem Jazz. Film powstał na postawie sztuki: George S. Kaufman (sztuka) , Marc Connelly (sztuka), reżyserem obrazu był James Cruze.

The Jazz Girl (krótkometrażowy, USA), 1926, reż. Howard M. Mitchell; His Jazz Bride (krótkometrażowy, USA) reż. Herman C. Raymaker;

Jazz Singer (Śpiewak Jazzowy), 1927,  reż. Alan Crosland; melodramat muzyczny. Główny bohater to młody Żyd – Jakie (Al Jolson), który jest synem pobożnego kantora w synagodze, Rabinowitza. Ojciec marzy, aby chłopak poszedł w jego ślady, jednakże Jakie chce zostać muzykiem jazzowym, z tego powodu opuszcza dom. Po latach stał się sławny, występuje w pod pseudonimem Jack Robin. Z czasem sława zaczyna mu doskwierać wtedy powraca do domu, aby prosić ojca o wybaczenie.

Jazz Mad, 1928,  reż. F.Harmon Weight, Niemcy, dramat.

Street Girl, 1929, historia miłosna ubogich ulicznych skrzypków, którzy chcą osiągnąć sukces, jednak borykają się z rozterkami miłosnymi.

Is Everybody Happy?, 1929,  historia Teda Lewisa, który był amerykańskim artystą, liderem zespołu, wokalistą i muzykiem. Poprowadził zespół prezentujący połączenie jazzu, komedii i sentymentalizmu który był hitem amerykańskiego społeczeństwa. Był znany pod pseudonimem „Pan Rozrywka” lub Ted „Is Everybody Happy?” Lewis.

Black and Tan, 1929, to krótki musical jazzowy z tragiczną fabułą. W filmie wystąpił Duke Ellington, a reżyserem obrazu był Dudley Murphy.

Ben Pollack and His Park Central Orchestra, 1929, krótki 8 minutowy film przedstawiający sylwetkę Bena Pollacka, perkusisty, lidera zespołu, nazywany “Ojcem Swingu”.

–  The Jazz Fool, 1929, krótka animacja Disneya.

Trzydzieści lat kina XX wieku to czas przemian, odkrywania, a przede wszystkim dalszego rozwoju kinematografii, która w kolejnych dziesięcioleciach kształtowała nasze upodobania i miała wpływ na oglądane przez nas filmy.

przegląd filmów powstał w oparciu o informacje zawarte w serwisie filmweb.pl; imdb; wikipedia.org