Pat Metheny The Orchestrion Project cover

11 lutego br. nakładem wytwórni Nonesuch wyjdzie nowy, podwójny albumu Pata Metheny’ego „The Orchestrion Project”.

Niewiele ponad pół roku oddechu dał swoim fanom fenomenalny jazzman Pat Metheny. Minęło trochę przeszło siedem miesięcy od albumu „Unity Band” z czerwca 2012, a genialny i niezwykle sympatyczny amerykański artysta uraczy nas kolejnym przedsięwzięciem.

Tym razem Pat przedstawia dzieło koncertowe – „The Orchestrion Project”. Na dwóch krążkach zapisano występ Metheny’ego, który odbył się w 2010 roku, pod koniec trasy koncertowej promującej album „Orchestrion”.

Krążek wypełniło w sumie 13 kompozycji, w tym wszystkie pięć z zarejestrowanego przy pomocy gitary oraz popularnego w XIX wieku orkiestronu (rodzaj szafy grającej) wspomnianego albumu „Orchestrion”, plus osiem utworów z innych wydawnictw artysty, wykonanych w Nowym Jorku, właśnie przy wykorzystaniu owego wyjątkowego instrumentu, sprzężonego z komputerem tak, że reagował na to, co Pat gra na gitarze.

Powstało dzięki temu wrażenie obcowania ze szczególną orkiestrą, wykonującą kapitalne instrumentalne kompozycje. Ta specjalna wersja orkiestronu sprzężonego z komputerem została przygotowana przez naukowców i inżynierów w bezpośredniej współpracy z Patem.

Reakcje krytyków na „The Orchestrion Project” są wielce entuzjastyczne. „Metheny spotyka się z Boulezem” – napisał recenzent „Jazz Times”. Z kolei krytyk z prestiżowego National Public Radio zauważył: „Nieważne, ile osób jest z nim na scenie. Metheny zawsze gra tak, jakby to był ostatni koncert w jego życiu. U niego każda nuta się liczy, łącznie tworzą emocje, którym nie sposób się nie poddać. Ma tak dużo zabawy grając, jak my słuchając”. Trudno o lepsze podsumowanie zawartości „The Orchestrion Project”.

Fenomenalny artysta, przemiły człowiek, laureat 19 nagród Grammy, twórca wielu niezapomnianych płyt w rozmaitych konfiguracjach personalnych, tak bardzo lubiący występować dla polskiej publiczności, po raz nie wiadomo już który pokazał klasę arcymistrzowską.

Dystrybutorem albumu jest Warner Music Poland. JazzSoul.pl objął patronat medialny nad wydawnictwem.

Tracklista:

CD 1
1. Improvisation #1
2. Antonia
3. Entry Point
4. Expansion
5. Improvisation #2
6. 80/81-Broadway Blues
7. Orchestrion

CD 2
1. Soul Search
2. Spirit of the Air
3. Stranger in Town
4. Sueno Con Mexico
5. Tell Her You Saw Me
6. Unity Village

inf./fot. prasowe