plakat_wern-big

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ mają przyjemność zaprosić na wystawę fotografii Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego.

GOŚCIEM SPECJALNYM wernisażu będzie gwiazda, posiadaczka jednego z bardziej zjawiskowych głosów sceny jazzowej w Polsce!

W dniu wernisażu prowadzona będzie sprzedaż kalendarza ściennego.
Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.

Tego dnia odbędzie się również charytatywna aukcja zdjęć oraz płyt. Licytację poprowadzą: Konstanty Przybora, Monika i Grzegorz Wasowscy

Wystawa czynna będzie w dniach 17.01.2013 – 3.03.2013 codziennie w godzinach 11:00 – 20:00, gdzie? – Galeria Brzozowa, Warszawa – ul. Jezuicka 4. Zapraszamy do obejrzenia wydarzenia na Facebooku.

Wystawa pod tytułem “Jazz DO IT” to projekt zrealizowany przez dwóch fotografów: Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego. Autorzy przez dziesięć lat fotografowali koncerty jazzowe. Właśnie z tego dorobku powstała wystawa oraz kalendarz ścienny na rok 2013. Autorzy na co dzień współpracują z redakcją JazzPRESS i RadioJAZZ.FM.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia między innymi: Urszuli Dudziak, Agi Zaryan, Wojtka Karolaka, Krzysztofa Ścierańskiego, Włodzimierza Nahornego, Leszka Możdżera, Krzysztofa Herdzina, Marcusa Millera, Johna Scofielda i wielu innych polskich i zagranicznych wykonawców.

BOGDAN AUGUSTYNIAK – ur. 1963 r. w Warszawie, od prawie 30 lat poznaje świat jako franciszkanin. Jego zamiłowanie do górskich wędrówek i wspinaczki zetknęła go z Panem Feliksem Zwierzchowskim, artystą-fotografikiem. To zaowocowało chęcią utrwalania tego, co ulotne, a co czasami trwa tylko przez chwilę, czyli “atmosfery” gór. Wtedy także rozpoczęła się współpraca z fotografikami z Łomży. W tym środowisku dorastał do swojej pierwszej wystawy o Tatrach.

Od tego był już tylko krok, żeby – współpracując z Krzysztofem Wierzbowskim – spróbować zmierzyć się z innym tematem w fotografii. Z tym, co “grało” mu w duszy – z jazzem. Temat jeszcze trudniejszy do uchwycenia, bardzo ulotny, wielobarwny w swych emocjonalnych odcieniach, kapryśny… i piękny w bogactwie tych, którzy go tworzą, żyjąc muzyką. Drzwiami do jazzu okazał się Robert Majewski, który po latach, razem ze swoim bratem Wojciechem, rozpoczynali wernisaż jazzowych zdjęć w galerii Delfiny Krasickiej w Warszawie.

Później rozpoczęła się współpraca z fundacją EuroJAZZ, z Jurkiem Szczerbakowem oraz kolejne koncerty, spotkania z artystami “malujący dźwiękiem”…a teraz jesteśmy tu.

KRZYSZTOF WIERZBOWSKI – ur. 1975 r. Fotograf dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje nad reportażem społecznym oraz fotografią uliczną. Laureat wielu nagród w konkursach fotograficznych m.in. National Geographic, Grand Press Photo, News-reportaż, Leica Street Photo. W swoim dorobku fotograficznym ma wystawy indywidualne w Polsce oraz zbiorowe we Francji i Niemczech. Mieszka i pracuje w Warszawie.

To, co szalenie ceni w fotografii koncertowej, to nie sam występ muzyków a kuluary, garderoby, korytarze w oczekiwaniu na koncert. To tam, jak mówi, dzieją się scenki dla fotografa, zajmującego się głównie dokumentem i reportażem, najciekawsze, często zaskakujące. A to głównie dlatego, że najczęściej fotograf jest tam osobą najmniej potrzebną i, jak to zwykle bywa, mówiąc delikatnie, wypraszaną.

Do fotografowania koncertów dziesięć lat temu namówił go Jerzy Szczerbakow. Z Bogdanem Augustyniakiem poznał się przy okazji realizacji reportażu o życiu zakonnym. Jako jednej z niewielu osób z “zewnątrz” w historii klasztoru dane mu było uczestniczyć we wszystkich zajęciach, jakie należą do codziennych obowiązków braci zakonnych.

Wystawa fotografii Jazz DO IT dedykowana jest wszystkim tym, co swoją pasją i zaangażowaniem bezinteresownie promują muzykę jazzową.