„Cinema Meets Jazz!” to najnowsze przedsięwzięcie zdolnego pianisty jazzowego Witolda Janiaka. Zespół gra w składzie: Witold Janiak – fortepian, Rafał Różalski – kontrabas, Kamil Miszewski – perkusja. W programie znajdują się autorskie opracowania tematów muzyki filmowej, min z 'Dirty Dancing’, 'Forresta Gumpa’, '8 mili’, 'Chinatown’, czy 'Rosemary baby’. To stylowe aranżacje na akustyczne trio jazzowe, a sposób podejścia do tematu, bardzo osobisty i jednocześnie pozostawiający wiele miejsca na własne skojarzenia, zawsze spotyka się z żywą reakcją publiczności.

– Wszyscy pamiętamy finałową scenę z „Dirty Dancing”, raperskie pojedynki z „8 mili” czy choćby zaklejony nos Jacka Nicholsona z „Chinatown” – opowiada Witold Janiak. – Moja osobista historia, historia poznawania świata, znaczyła się muzyką z filmów. Emocje, które wtedy mi towarzyszyły powracają za każdym razem gdy słyszę lub gram pierwsze takty muzyki do tych obrazów.

Razem ze znakomitymi muzykami: Kamilem Miszewskim i Rafałem Różalskim, prezentuje kawałek swojego świata i zachęca do odnalezienia w nim swojej własnej historii.

Witold Janiak – pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W latach 2000-2004 pracował w musicalowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie przygotował i prowadził „od fortepianu” wiele przedstawień muzycznych i koncertów.
Był uczestnikiem m.in. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie Koncert na 10 fortepianów realizowanym przez agencję Multi Art. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych na ul. Rojnej w Łodzi. Laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał dwie płyty autorskie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet.

inf./fot. prasowe