Dzisiaj (24.12.12 r.) o godzinie 23:55 (powtórka o 4:45) TVP Kultura wyemituje film dokumentalny – fragmenty koncertów Nata „Kinga” Cole’a, amerykańskiego pianisty i wokalisty jazzowego oraz wypowiedzi bliskich przedwcześnie zmarłego artysty. Naprawdę nazywał się Nathaniel Adams Cole, urodził się w 1919 roku, choć niektóre źródła podają także inne lata (1915 i 1917). Był obdarzony ciepłym głosem o pięknej barwie i głębi, rozpoczął karierę jako pianista. Z czasem jego związki z jazzem rozluźniły się, zaczął śpiewać piosenki łatwe i przyjemne, znany jest najbardziej z ballad. Twierdził, że dzięki paleniu wielkiej liczby papierosów (trzy paczki dziennie) jego głos ma specyficzną barwę. Zmarł przedwcześnie w 1965 roku, w wieku 46 lat na raka płuc. W 2000 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Choć urodził się w Mongomery w Alabamie dzieciństwo i młodość spędził w Chicago. Gdy miał niespełna 20 lat zaczął występować w klubach jazzowych w Los Angeles – tu właśnie narodził się jego pseudonim „King”. W 1939 roku wraz z Oscarem Moorem i Wesley’em Princem założył The King Cole Trio. Wraz z zespołem nagrał piosenkę „(I Love You) For Sentimental Reasons”, która stała się jego pierwszym przebojem. Później pracował z wieloma muzykami i stworzył wiele niezapomnianych utworów.

Jego największe przeboje to „Nature Boy”, „Mona Lisa”, „Too Young”, „Unforgettable” , „When I Fall in Love”, „Ramblin Rose”, „Too Young” i „Those Lazy-Hazy-Crazy Days of Summer”.

inf. TVK Kultura/fot. prasowe