Bywa nazywana najlepszym towarem eksportowym Islandii. Unikalny i dogłębny portret Björk, artystki która swoją karierę zaczęła w wieku 12 lat, śpiewając islandzkie melodie ludowe oraz przeróbki piosenek Beatlesów.

W filmie wywiady z samą Björk oraz z liderem U2 Bono, Evelyn Glennie, Einarem Ornem z Sugarcubes czy byłą prezydent Islandii w latach 1980-1996, Vigds Finnbogadóttir, liczne zdjęcia z prób i nagrań przeplatają się ze zdjęciami z Islandii oraz Hiszpanii, gdzie obecnie mieszka wokalistka.

Pełne nazwisko artystki brzmi Björk Guðmundsdóttir. Śpiew był jej fascynacją od najmłodszych lat, uczyła się również gry na pianinie i flecie. Swoją pierwszą płytę „Björk”, która zyskała w Islandii status platynowej płyty wydała w wieku zaledwie 11 lat. Eksperymentowała z wieloma gatunkami muzycznymi, na początku kariery olśnieniem był dla niej punk. W tej stylistyce była utrzymana twórczość jej pierwszego zespołu Spit and Snot. Później tworzyła także jazz, pop, folk i rock. Świat usłyszał o niej po raz pierwszy za sprawą zespołu The Sugarcubes. Grupa rozpadła się w 1992 roku (po sześciu latach istnienia) – Bjork przeniosła się wówczas do Londynu i zaczęła pracę nad solową płytą „Debut”. Album okazał się hitem a artystka uzyskała status międzynarodowej gwiazdy.

Jej bardzo charakterystyczny, eklektyczny styl sprawia, że nie sposób jej pomylić z żadną inną artystką. Jest uważana za jedną z najlepszych wokalistek w historii. Na stałe wpisała się do kanonu światowej sceny muzycznej (w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów sporządzonym przez magazyn Rolling Stone zajęła 60 miejsce). Jest laureatką wielu muzycznych nagród oraz jednej filmowej. W 2000 roku zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes za rolę w filmie Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach”.

Emisja 15 grudnia, godz. 19.15
Powtórka: 16 grudnia, godz. 13.20, TVP Kultura

inf. TVP/fot. PAT