Po rekordowej liczbie zgłoszeń na tegoroczny Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors wyłoniono 7 formacji, które w niedzielę zaprezentowały się na scenie klubu Piec’Art. Znamienite grono jurorów: Maciej Karłowski, Andreas Malliaris, Grzech Piotrowski oraz Marek Napiórkowski jednomyślnie zwycięzcami ogłosiło krakowski zespół N.S.I. Jedną z nagród był koncert w wyjątkowym miejscu… Radiu Kraków, dodatkowo występy młodych muzyków były nagrywane. Oprócz zdobywców Grand Prix, na scenie wystąpili także pozostali laureaci: Lichtański Sound Lab, Sound Quality Quartet oraz Łukowski / Cichocki / Waldowski trio.

Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych w ramach Jazz Juniors obserwuję już od kilku lat i z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że co roku prezentowany jest bardzo wysoki poziom.  To wielka przyjemność słuchać początkujących, świeżych, czasem jeszcze nieopierzonych formacji muzycznych, które postanowiły grać muzykę niełatwą i niezbyt popularną.

Publiczność mogła usłyszeć m.in. trio z saksofonem i coraz rzadziej spotykanymi organami Hammonda- Łukowski / Cichocki / Waldowski trio;  kwartet Lichtański Sound Lab, który połączył prostą melodykę z nowoczesną harmonią oraz najbardziej oryginalny brzmieniowo krakowski Sound Quality Quartet– oprócz perkusji i kontrabasu Panowie grali na flecie i akordeonie, dzięki czemu ich muzyka nabrała lekko etnicznego wydźwięku. W końcu przyszedł czas na głównych zwycięzców, czyli N.S.I. Zespół rzeczywiście brzmiał najbardziej dojrzale, świadomie i pewnie. Nagrodą indywidualną nagrodzono perkusistę N.S.I. Dawida Fortunę (który jest  także perkusistą w zespole PeGaPoFo- laureaci zeszłorocznego konkursu).

Powiało młodzieńczością i świeżością, poziom konkursu wyostrza apetyt na przyszłoroczną edycję…