W sobotę 8 grudnia podczas drugiego dnia festiwalu Kwartesencja będzie miała miejsce premiera nowego projektu Adama Bałdycha wraz z Royal String Quartet oraz Adre’N’AlinemLUTOSTRINGS to Mieszanka Wybuchowa. Tworzą go artyści z trzech zupełnie różnych światów – Jazzu, Muzyki Poważnej i Elektronicznej. Korzystając ze swoich technik wykonawczych, improwizacji i produkcji muzycznej poszukują współczesnej wypowiedzi muzycznej. Pretekstem ich spotkania oraz klamrą kompozycji jest muzyka Witolda Lutosławskiego.

LUTOSTRINGS to projekt powstały z inicjatywy skrzypka jazzowego Adama Bałdycha, który do współpracy postanowił zaprosić niezwykle doceniany w świecie muzyki poważnej Royal String Quartet oraz reprezentującego świat muzyki elektronicznej producenta i wokalistę – Adre’n’Alina. W pierwszej części każdego koncertu Royal String Quartet zagra w całości “Kwartet Smyczkowy” Lutosławskiego w jego oryginalnym brzmieniu. W drugiej części na scenie pojawią się Adam Bałdych oraz ADRE’N’ALIN i wykonają utwory inspirowane twórczością Lutosławskiego: 6 osobowy zespół zaprezentuje muzykę składającą się z motywów z Kwartetu Lutosławskiego, wykonanych w nowoczesny sposób, korzystający ze współczesnych technik kreacji dźwięku, technologii oraz wprowadzający jazzową improwizację.

Członkami projektu LUTOSTRINGS są przedstawiciele trzech różnych światów muzycznych:
Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor. ur. 18.05.1986r w Gorzowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do stajni prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie wydał ostatnio premierowy album “Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona czy pianisty Jacoba Karlzona.

“Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.
Adam jest laureatem praktycznie wszystkich Polskich konkursów jazzowych, laureatem nagrody TVP, Radia Zachód i Gazety Wyborczej – Ale Sztuka! 2011 oraz ostatnio Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów.
“Mamy wreszcie nową – po Urbaniaku – gwiazdę jazzowych skrzypiec.” – Gazeta Wyborcza / Duży Format.

Royal String Quartet założony w 1998 roku RSQ zyskał reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Prasa określa zespół w samych superlatywach: „są znakomici technicznie”, „na pewno nie brak im młodzieńczej energii”, „niezaprzeczalnie utalentowany kwartet”. Opinie te potwierdzają liczne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach. W latach 2004-2006 Royal String Quartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych artystów z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w wielu festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu.
RSQ regularnie gości na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Od kilku lat zespół jest twórcą i organizatorem własnego, jedynego w swoim rodzaju, festiwalu muzyki kameralnej „Kwartesencja”. W 2013 roku zostanie wydana ich najnowsza płyta z muzyką Witolda Lutosławskiego.

Adre’N’Alinem – pod tym pseudonimem kryje się pianista, kompozytor, tekściarz i wokalista w jednym – Igor Szulc. Swoją bezkompromisową elektronikę łączy z brzmieniami ulubionego instrumentu jakim jest fortepian, a wszystko to zmiksowane w poetycki sposób staje się potężną dawką dźwiękowych emocji. Swoją muzyczną podróż rozpoczął w 2007 roku od współpracy z kultowym Requiem Records, w 2009 roku wydaje na światło dzienne album Cargo. Płyta pełna orkiestrowego przepychu, niebanalnych melodii, oryginalnego głosu i elektronicznych eksperymentów zdobywa uznanie słuchaczy i rozpoczyna pielgrzymkę po największych stacjach radiowych w Polsce i za granicą. „Adre’n’Alin? To klasyka i elektronika, kosmos i atom, adrenalina i spokój, brud i pełen szlif. Męski „Adre” spotyka kobiecą „Alin”. Łączą się. Adre’n’Alin.”

Utwory Witolda Lutosławskiego dzięki różnorodnym gatunkom muzycznym, które złączą projekt LUTOSTRINGS w całość, w klasycznych oraz nowych aranżacjach trafią do odbiorców i fanów różnych stylów muzycznych, zarówno do fanów i wielbicieli muzyki klasycznej, jazzowej jak i elektronicznej.

inf. prasowe/fot.Bartosz Maz