W Zielonej Górze rozpoczyna się w czwartek ósma edycja Festiwalu Green Town of Jazz. W programie imprezy, która potrwa do soboty, znalazło się sześć koncertów w wykonaniu cenionych w środowisku jazzowym muzyków.

Jak poinformował PAP wiceprezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Andrzej Winiszewski, zgodnie z tradycją festiwal w auli zielonogórskiej uczelni otworzy koncert Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem Jerzego Szymaniuka i zaproszonych gości. Wśród nich będą: wokalista Wojciech Myrczek – uczestnik niedawnej Bielskiej Zadymki Jazzowej i laureat bielskiego konkursu dla młodych artystów jazzowych, a także utalentowany skrzypek z Gorzowa Adam Bałdych.

W towarzystwie Big Bandu zaprezentują się także wychowankowie kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim – Paulina Gołębiowska i Tomasz Jędrzejewski.

Na koniec inauguracyjnego wieczoru – już na scenie Klubu Jazzowego „U Ojca” – wystąpi nowa lubuska formacja Moszczyński Pietsch & Bibobit, która łączy w sobie wiele nurtów współczesnej muzyki jazzowej z trendami funk, pop i hip-hop.

W piątek i sobotę koncerty będą odbywały się z klubie „U Ojca”. Drugiego dnia wśród wykonawców ponownie znajdzie się Adam Bałdych, który zagra tym razem w ducie ze znakomitym szwedzkim pianistą Jakobem Karlzonem.

Tego samego wieczoru publiczności zaprezentuje się Grzegorz Nagórski wraz ze swoim kwartetem. Puzonista będzie promował swoją ostatnią, drugą w autorskiej dyskografii, płytę „Over and Over”. Nagórski to jeden z tych nielicznych polskich jazzmanów, wiernych gatunkowej tradycji, których muzyka odwołuje się do najlepszych jazzowych wzorców.

Podczas sobotniego koncertu, kończącego tegoroczną edycję festiwalu, po raz pierwszy w Zielonej Górze wystąpi jedna z najbardziej nowatorskich formacji w naszym kraju, trójmiejska grupa Pink Freud. Na scenie klubowej zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Horse & Power”.

Zdaniem organizatorów, koncerty tego zespołu, którego liderem jest Wojciech Mazolewski, to prawdziwe jazzowe widowisko i święto dla zwolenników innego spojrzenia na jazz XXI wieku. Podczas tego wieczoru na scenie klubowej zagra także Piotr Schmidt i jego Electric Group.

Organizatorem festiwalu jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski w Zielonej Górze i sponsorów.

inf. PAP/fot. oficjalna strona