Po czteromiesięcznej kampanii promocyjnej „Warmia: Rebelia Kultury” w najbliższą sobotę (27 października 2012 r.) odbędzie się w Olsztynie specjalny koncert finałowy. Muzyka do koncertu stworzona została przez Jacka Kochana, jednego z najwybitniejszych perkusistów jazzowych, kompozytora i aranżera. Punktem wyjścia kompozycji jest wędrówka po Warmii – miejsca pracy twórczej artystów i inspiracji artystycznej.

– Wraz z włoskim reżyserem Massimo Federico przemierzać będziemy z obiektywem Warmię szlakiem imprez kulturalnych kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”, spotykając ciekawych twórców, zwiedzając najciekawsze zakątki Warmii, wsłuchując się zarazem w brzmienie jej krajobrazu, szukając inspiracji w folklorze tych ziem – mówi Jacek Kochan.

Koncert zostanie zarejestrowany i staraniem organizatorów koncertu i kampanii wydany w formacie DVD. Z tak przygotowanym materiałem audiowizualnym możliwe będzie promowanie Warmii w Polsce i poza jej granicami w formie koncertów.

– Artyści zaangażowani w projekt planują zorganizować trasę koncertową w pierwszym kwartale 2013 roku w Polsce oraz we Włoszech, Austrii, Francji, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie – wyjaśnia Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. – Podczas koncertów zagranicznych będą oni zapraszać gości specjalnych – muzyków z kraju, w którym odbywać się będą koncerty promujące Warmię.

W projekcie wezmą udział polscy i zagraniczni artyści, dla których Warmia stała się „drugim domem”, gdzie chętnie przyjeżdżają, odnajdują spokój i natchnienie do tworzenia swoich nowych projektów muzycznych.

Podczas sobotniego koncertu wystąpią: Jacek Kochan – perkusja, kompozytor (Polska), Robert Bonisolo – saxofon (Kanada), Mauro Schavione – fortepian (Włochy), Piotr Lemanczyk – kontrabas (Polska), Massimo Federico – VJ, reżyser (Włochy), Chór Collegium Musicum przy MOK w Olsztynie pod batutą Janusza Wilińskiego oraz goście.

Ponieważ kampania „Warmia: Rebelia Kultury” prezentowała projekty nieszablonowe i niebanalne, również miejsce koncertu finałowego ma pokazać, że działania kulturalne mogą odbywać się w miejscach na co dzień niezwiązanych ze sztuką.

– Dzięki uprzejmości właścicieli spółki Auto Idea, koncert finałowy zostanie zrealizowany w największym salonie samochodowym Mercedesa w północno-wschodniej Polsce – mówi Radosław Zawadzki. – Chcemy też pokazać, że współpraca z biznesem przy projektach promocyjnych i kulturalnych jest nie tylko możliwa, ale i korzystna. Będziemy nadal szukać mecenasów naszych wydarzeń zwłaszcza wśród uznanych marek – dodaje Zawadzki.

Koncert finałowy – 27.10.2012 godz. 20:00
Salon Mercedesa – Auto Idea ul. Towarowa 11 Olsztyn
Obowiązują zaproszenia.

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbyło się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentowali: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. W ramach kampanii odbyły się m.in.: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland) czy Festiwal Demoludy.

inf./fot. prasowe