Maria Peszek, Miloopa, SzaZaZe, Avtomat. Muzyka zabrzmi na Tofifest. Ponad 150 filmom, które zobaczą widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, towarzyszy rozbudowany program muzyczny. W klubach festiwalowych zagrają między innymi Miloopa, Avtomat i We Are Not From Iceland. Perłą programu muzycznego jest pierwszy w Poslce koncert trasy promującej płytę „Jezus Maria Peszek” Marii Peszek. Zaczynający się w sobotę 20 października Tofifest jak co roku przygotował rozbudowany program muzyczny. Codziennie do Tofifest włączał się będzie kolejny klub festiwalowy.

Koncert Marii Peszek w klubie Od Nowa jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem muzycznym festiwalu. Koncertowa premiera jej trzeciej, solowej płyty „Jezus Maria Peszek” odbędzie się właśnie w Toruniu, podczas Tofifest, 26.10 jako wydarzenie specjalne w ramach zakończenia festiwalu. Album to najbardziej osobista, mocna i brutalna płyta Peszek, która wywołała już wielkie kontrowersje na krajowej scenie medialnej i muzycznej. W klubie festiwalowym Kawalerka muzyka zaczyna grać od razu po oficjalnej gali otwarcia w sobotę 20.10, zagra kolektyw DJ-ski IM2, tworzący muzykę elektroniczną z korzeniami sięgającymi do punka Dead Can Dance, Cocteau Twins, Bauhaus i Joy Division. Muzykę, którą grają, nazywają egodisco. Kawalerka przygotowała też cztery DJ-skie afterparty: 23.10 „Original Soundtrack — noc muzyki filmowej”, 24.10 „India Pindia czyli Indie na Tofifest”, 25.10 „After party o smaku Toffi” i na zakończenie 26.10 „Festiwalowe zakończenie”. Wstęp na party wolny!

W klubie festiwalowym Dwa Światy muzyczną akcję otworzy w niedzielę 21.10 grupa Muppet Boys — mówiąca o sobie per „świry z piernikowego miasta”. We wtorek 23.10 usłyszymy efemeryczny kolektyw dadaistyczny Minimal Cowboys, avant-folkowy WEK oraz kanadyjskie eksperymentalne duo z Toronto Alpha Couple. W środę, 24.10 koncert rockowo-punkowej Jesieni i nieszablonowego projektu muzycznego twórców Pchełek — We Are Not From Iceland. Koncertowo będzie też w kultowym w klubie festiwalowym Enerde. W poniedziałek 22.10 ramach istniejącego już od trzech lat projektu „Enerde loves Tofifest” zagrają DJ Funktion i Avtomat. Avtomat to solowy projekt audiowizualny grafika, muzyka, DJ-a i samozwańczego dziennikarza muzycznego Kajetana Łukomskiego. Wstęp wolny.

Tofifest przygotował także 24.10 filmowo-muzyczny koncert formacji SzaZaZe — Szamburski, Zakrocki oraz Zemler będący muzyczną ilustracją mistrzów awangardy filmowej — Stefana i Franciszki Themersonów. W ramach interdyscyplinarnych spotkań artystycznych w których muzyka łączy się z tańcem, obrazem, z literaturą i słuchowiskiem opracowało oryginalną ścieżkę dźwiękową do niezwykłych filmów Themersonów. W festiwalowym klubie Lizard King Toruń w czwartek, 25.10 wystąpi elektroniczna Miloopa. Grupa wykraczająca poza ramy konwencjonalnej muzyki elektronicznej, łączy gatunki: drum and bass, funky, house, hip-hop i break-beat. Na Tofifest usłyszymy utwory z albumów „Nutrition Facts”, „Unicode” i najnowszego — „Optica”. Zapraszamy na muzyczne noce z Tofifest!

inf./fot. prasowe