“Walter Norris & Leszek Możdżer “The Last Set” – Live at the A-Trane”, album z archiwalnym nagraniem klubowego koncertu na dwa fortepiany od 28. października do kupienia w Empiku.

Walter Norris – amerykański pianista, ur. 27 XII 1931 r. w Little Rock, Arkansas, USA / zm. 29 X 2011 r. w swoim domu w Berlinie. Zaliczany do najwybitniejszych lecz pozostających w cieniu, twórców muzyki jazzowej.

Każdy kto miał możliwość zobaczyć Waltera Norrisa na żywo, nie ma żadnych wątpliwości, że oglądał prawdziwego mistrza. Norris grał z: Stanem Getzem, Dexterem Gordonem, Jonnym Griffinem, Herbem Gellerem, Charlesem Mingusem, Ornettem Colemanem oraz The Thad Jones/Mel Lewis Orchestra. Norrisa, Colemana i Dona Cherrego usłyszeć można na kultowym albumie „Something Else!!!”.

Na początku lat 70’ przyjechał do Europy, i tu zamieszkał. W Berlinie podjął stałą współpracę z SBF Radio Orchestra oraz został nauczycielem gry na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym w Berlinie “Hochschule der Künste”, gdzie kontynuował pracę jako kompozytor i muzykolog.

Trailer filmu dokumentalnego o Wolterze Norrisie :

Wywiad z Walterem Norrisem:

Płyta „The Last Set” live at A-Trane to hołd Leszka Możdżera dla wybitnego pianisty Waltera Norrisa.

Możdżer i Norris po raz pierwszy spotkali się w Berlinie:
„To było w latach 80’, byłem nastolatkiem kiedy po raz pierwszy usłyszałem go z płyty kompaktowej w mieszkaniu u kolegi w Berlinie. Byłem zafascynowany intensywnością i oryginalnością muzyki Waltera już od pierwszej chwili. Dziesięć lat później Norris pojawił się na moim koncercie w Instytucie Polskim w Berlinie. Poznaliśmy się, byłem pod wielkim wrażeniem jego otwartości i życzliwości. Regularnie utrzymywaliśmy ze sobą kontakt. Zawsze dawał mi ogromne duchowe wsparcie. Już nie pamiętam który z nas wpadł na pomysł, żebyśmy razem wystąpili”.

Artyści rozpoczęli próby, opracowali wspólny repertuar i 2 listopada 2008 roku zagrali pierwszy „próbny” i jak się później okazało ich jedyny koncert na dwa fortepiany. W słynnym Berlińskim klubie jazzowym „A-Trane” słuchało ich dosłownie kilkadziesiąt osób.

„Ten występ nie był dla mnie łatwym przedsięwzięciem ze względu na nowy repertuar oraz radykalny pianistyczny język partnera, ale zarówno dla nas jak i dla publiczności okazał się wyjątkowym przeżyciem” wspomina Możdżer.

Właściciel klubu w ostatnim momencie zdecydował się na dokumentacyjną rejestrację tego koncertu, jest to jedyne nagranie upamiętniające muzyczne spotkanie Waltera Norrisa i Leszka Możdżera, niestety wspólne plany koncertowe zostały zablokowane przez lekarzy Norrisa, którzy zabronili mu dalszych występów scenicznych twierdząc, ze są zbyt ryzykowne dla Jego serca.

28 października 2012, rok po śmierci Waltera Norrisa odbędzie się ku jego pamięci koncert zatytułowany „Jammin’ for Walter Norris w klubie jazzowym „A-Trane”. Leszek Możdżer zaprosił wielu towarzyszy muzycznych Norrisa min: Nilsa Landgrena (puzon), Herba Gellera (saksofon), Rolfa Kühna (klarnet) oraz Wolfganga Köhlera (fortepian) – który przez długi czas był uczniem Waltera Norrisa.

“Walter Norris and Leszek Możdżer Last set Live at A-Train”, ACT MUSIC 9540-2.
Koncert zarejestrowany 02.11.2008r. w Klubie A-Trane w Berlinie przez Holger’a Schwark , Gero Meissner’a.

Mastering: Tadeusz Mieczkowski
Edycja komputerowa: Leszek Możdżer

Lista utworów:
1. Tactics, Leszek Możdżer
2. From Another Star, Walter Norris
3. Head Set Trance, Leszek Możdżer
4. Reflective, Walter Norris
5. Spider Web, Aladar Perge
6. Nefertiti, Wayne Shorter
7. Postscript Blues, Walter Norris
8. Tsunami, Leszek Możdżer

Walter Norris /fortepian
Leszek Możdżer /fortepian