6. i 7. października 2012 roku  w Och-teatrze odbędzie się warszawska odsłona Urbanator Days, jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń artystycznych na świecie. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Michał Urbaniak, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor. Ideą Urbanator Days są warsztaty dla utalentowanych młodych wokalistów, jazzmanów, hiphopowców i pasjontatów muzyki pod okiem wybitnych artystów światowej jazzowej sceny muzycznej.

Michał Urbaniak od 1973 roku tworzy i mieszka w stolicy światowego przemysłu muzycznego, Nowym Jorku. Zasłynął, nagrywając płytę Tutu z legendą jazzu, Milesem Davisem. Koncertował na najważniejszych jazzowych festiwalach. W ogłoszonym przez magazyn Down Beat w 1992 roku plebiscycie na najwybitniejszych muzyków jazzowych jego nazwisko znalazło się na pierwszym miejscu w aż pięciu kategoriach! Komponuje muzykę do spektakli teatralnych i filmów, m.in.: do filmu Dług, za którą to kompozycję otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Michał Urbaniak dzięki Urbanator Days dał się poznać również jako odkrywca wielu znakomitych, młodych talentów.

Do tegorocznej, szóstej już edycji Urbanator Days, Michał Urbaniak zaprosił międzynarodowe indywidualności muzyczne. Do Polski przyjedzie m.in.: Troy Miller – perkusista, kompozytor, aranżer, pianista. Finalista programu Young Musician Of The Year organizowanym przez BBC. Xantone Blacq – wokalista i multiinstrumentalista, grał z Nigelem Kennedym oraz z Amy Winehouse. Perkusista Frank Parker, basista Otto Williams, gitarzyści Femi Temowo i Helmut Kegerer, a także Marcin Pospieszalski oraz wirtuoz organów Hammonda Wojtek Karolak. Gwiazdy zaproszą do wspólnego jam session studentów, uczniów szkół muzycznych i wszystkich utalentowanych amatorów. Stopień wykształcenia muzycznego nie jest istotny, ważna jest pasja oraz chęć swobodnego dzielenia się swoimi pomysłami, spostrzeżeniami, opiniami. Urbanator Days to spotkania pełne twórczej energii, oferujące dostęp do wiedzy i doświadczenia, jakich nie umożliwią żaden kurs czy szkoła.

Pierwszego dnia Urbanator Days w Och-teatrze zaproszeni artyści zapoznają uczestników warsztatów z najważniejszymi muzycznymi stylami: soulem, bluesem, nowoorleańskim jazzem, fusion, rapem oraz hip-hopem. Każdy będzie miał okazję wykonać różnorodne utwory z zachowaniem zasad wybranego stylu muzycznego. Interaktywna nauka i natychmiastowe wcielanie teorii w praktykę, da adeptom niepowtarzalną możliwość zagrania na jednej scenie z gwiazdami Urbanatora podczas koncertu i jam session (7 października, godz. 17:00), które odbędzie się drugiego dnia Urbanator Days w Och-Teatrze.

inf./fot. strona och teatr