Polski koncert „Rock Jazz Chopin” otworzy Cervantino – największy festiwal Ameryki Łacińskiej. Leszek Możdżer, Anna Serafińska i inni artyści wystąpią w Meksyku 3 października. Chopinowskie widowisko przygotowane przez Stołeczną Estradę rozpocznie trwającą trzy tygodnie międzynarodową prezentację sztuki. Koncert „Rock Jazz Chopin”, czyli klasyczne, rockowe i jazzowe interpretacje utworów Fryderyka Chopina w spektakularnej oprawie świetlnej, zainauguruje jubileuszową 40. edycję

Festival International Cervantino. Polska jest gościem honorowym festiwalu, a program chopinowski został wybrany spośród wielu zgłoszeń i uroczyście otworzy największe wydarzenie kulturalne w Ameryce Łacińskiej.

– Wiele polskich instytucji przedstawiło oferty artystyczne na festiwal Cervantino. Ku naszemu zaskoczeniu strona meksykańska wskazała właśnie nasz projekt. To dla Stołecznej Estrady niezwykłe  wyróżnienie, ponieważ w Meksyku wystąpi blisko trzy tysiące artystów z 35 państw. Bardzo się cieszę, że po udanych prezentacjach w Azji i Afryce, nasze nietypowe spojrzenie na dorobek Chopina pozna również publiczność w Ameryce Łacińskiej. Z żywych reakcji meksykańskiej prasy wiem, że koncert jest szczególnie oczekiwanym wydarzeniem – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, autor scenariusza i reżyser „Rock Jazz Chopin”.

Festival International Cervantino odbywa się od 60 lat w meksykańskim miasteczku Guanajuato. Dotychczas gościli tam m.in.: nowojorscy filharmonicy, Marcedes Sosa, Joan Baez czy zespół Teatru Bolszoj. Tegoroczny festiwal potrwa trzy tygodnie; w tym czasie niewielkie Guanajuato przeistoczy się w globalną scenę muzyki, opery, teatru i tańca. Wystąpią m.in.: Beijing Dance Theatre, Royal Shekspeare Company, Shanghai Chinese Orchestra, a także orkiestry i zespoły baletowe m.in. z Chicago, Genewy, Salzburga, Kolonii. Polskę reprezentować będą także m.in. Royal String Quartet, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Anna Maria Jopek oraz Teatr Pieśń Kozła.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 3 października o godz. 20.00. Koncert „Rock Jazz Chopin” będzie miał miejsce na placu przed najważniejszym budynkiem w Guanajuato – Alhóndiga de Granaditas. Prezentacja muzyki Chopina w zaskakujących i nowoczesnych aranżacjach zostanie połączona z multimedialną oprawą. Widowisko, podzielone na trzy części, wypełnią klasyczne, jazzowe i rockowe interpretacje dzieł kompozytora. Zagrają znakomici pianiści – Karol Radziwonowicz rozpocznie wieczór Fantazją-Impromptu ciss-moll op. 66. Dołączy do niego wokalistka jazzowa – Anna Serafińska i wykona m.in. „Pieśń Życzenie”. Leszek Możdżer zagra chopinowskie impresje. Część rockową wypełni występ Rock Loves Chopin Project, który tworzą trzej gitarzyści: Jacek Królik, Marek Raduli, Damian Kurasz wspierani przez Łukasza Adamczyka (gitara basowa), Michała Jurkiewicza (klawisze), Wojciecha Fedkowicza (perkusja). Utwory grane w niecodziennych aranżacjach zostaną ozdobione pokazami świetlnymi i elementami tańca nowoczesnego w wykonaniu tancerzy Folies Dance Company. Choreografię przygotowała Marzena Barcik.

Wyprodukowany przez Stołeczną Estradę koncert miał premierę w czasie Roku Chopinowskiego w 2010 r. Jest oryginalną i innowacyjną prezentacją dzieł kompozytora – scenariusz został stworzony z myślą o popularyzacji muzyki Chopina na świecie i po to, by zainteresować jego dorobkiem nową, młodą publiczność. Koncert został z sukcesem zaprezentowany w spektakularnych lokalizacjach m.in. na Wielkim Murze Chińskim, pod piramidami w Gizie (była to pierwsza tej skali prezentacja muzyki Chopina w świecie arabskim), a także w berlińskim Admiralspalast. Teraz muzykę Chopina w niezwykłym wydaniu poznają widzowie w Ameryce Łacińskiej. 

inf./fot. nadesłane