World Orchestra, stworzona przez polskiego saksofonistę i kompozytora Grzecha Piotrowskiego, będzie celebrować swoją premierę w Berlinie 23 października podczas festiwalu dla mediów Prix Europa.

Koncert organizowany przez EBU (European Broadcasting Union) będzie transmitowany poprzez satelity na cały świat.

Zespół tworzą wybitni soliści, miedzy innymi znany na całym świecie bułgarski kawalista Theodosii Spassov, rosyjski wokalista Sergej StarosCn śpiewający „białym głosem”, jak również twórca trendu w muzyce „Ice Music” i „Norwegian Ice Instrument FesCval”, Terje Isungset (zagra na instrumentach perkusyjnych z kamieni i drewna). Z Norwegii przylecą również: Ruth Wilhelmine Meyer – wokalistka o zadzwiającym talencie lawirowania miedzy ekstremalnie wysokimi skandynawskimi tradycjami wokalnymi a niskimi technikami śpiewu szamańskiego, doskonale znany międzynarodowym fesCwalom jazzowym współtwórca Nu-Jazzu gitarzysta Eivind Aarset, oraz akordeonista Espen Leite Skarpengland.

Po raz pierwszy zagrają z World Orchestrą: urodzony w Iranie grający na daf i tombaku Mohammed Reza Mortazavi, który talentem swoich palców i dłoni jest w stanie wybić dźwięki, pochłaniające publiczność do reszty, Taner Akyol z Turcji (balgama), światowej sławy Wu Wei z Chin grający na shengu, oraz Adam Strug z Polski (wokalista folkowy).
Na berliński koncert przyjadą również Marcel Comendant z Mołdawi (mołdawskie cymbały), Vladiswar Nadishana z Syberii (mulCinstrumentalista). Polskę reprezentować będą również członkowie Alchemik Orchestra prowadzoną przez Atom String Quartet, oraz Michał Barański, SebasCan Wypych, Paweł Kaczmarczyk i Robert Luty.

Koncert będzie miał formę czterech poematów symfonicznych, z których jeden będzie dedykowany Berlinowi. Mieszanka słowiańskich korzeni, bałkańskiego temperamentu i skandynawskiej wrażliwości tworzą bazę dla „EuropeSymphonies for Berlin”. Artyści “Grzech Piotrowski World Orchestra” znani są ze swoich niezwykłych zdolności improwizacyjnych przeplatając muzykę instrumentalną z szamańskim śpiewem, współimprowizacją, folklorystycznymi brzmieniami słowiańskimi, bałkańskimi, skandynawskimi, azjatyckimi i muzułmańskimi. Wszystko daje kombinację, której wcześniej nigdy nie słyszeliście.

Muzyka „Grzech Piotrowski World Orchestra” jest nie tylko zapisana w nutach, ale również emocjach, kierunkach i myśli muzycznej. Majestatyczne obrazy stworzone są ze złożonych wzorców rytmicznych z jednoczesna ogromną dbałością o tradycje muzyczne. Tylko mistrzowie w swojej artystycznej dziedzinie są w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Występujący artyści
GRZECH PIOTROWSKI – sax, conductor (Poland)
EIVIND AARSET – guitar (Norway)
THEODOSII SPASSOV – kaval (Bulgaria)
RUTH WILHELMINE MEYER – vocal (Norway)
SERGEY STAROSTIN – vocal (Russia)
TERJE ISUNGSET – drums, wood, stones (Norway)
WU WEI ‐ sheng (China)
MOHAMMAD REZA MORTAZAVI – tombak, daf (Iran)
TANER AKYOL – baglama (Turkey)
ESPEN LEITE SKARPENGLAND ‐ accordionist (Norway)
VLADISWAR NADISHANA ‐ multiinstrumentalist (Siberia)
MARCEL COMENDANT ‐ moldovan cymbals (Moldova)
ADAM STRUG – folk singer (Poland)
SEBASTIAN WYPYCH ‐ double bass (Poland)

ATOM STRING QUARTET (Poland)

MICHAŁ BARAŃSKI – double bass (Poland)
PAWEŁ KACZMARCZYK – piano (Poland)
ROBERT LUTY – drums (Poland)

ALCHEMIK ORCHESTRA (Poland)

EuropeSymphonies for Berlin PRIX EUROPA
Koncert „GRZECH PIOTROWSKI WORLD ORCHESTRA” organizowany jest wspólnie z biurem PRIX EUROPA
przez następujące organizacje: Kulturradio – Rundfunk Berlin Brandenburg – RBB/ARD European BroadcasCng Union – EBU Westdeutscher Rundfunk – WDR3/ARD

23 PAŹDZIERNIKA 2012 (wtorek) W GROßER SENDESAAL
siedziba Rundfunks, RBB, Masurenallee 8-­‐14, 14057 Berlin
godz: 20:00

Bilety: €12, €8,(w pre-sale) do kupienia we wszystkich berlińskich punktach sprzedaży biletów oraz w sklepie RBB

PRIX EUROPA – European BroadcasCng FesCwal nagradzający co roku najlepsze europejskie telewizje, stacje radiowe oraz produkcje online w celu publikowania ich w całej Europie oraz wspieranie ich kontynentalną dystrybucję i popyt. Wzywa wszystkie media do utrzymania najwyższej jakości, aby konkurencja odbywała się na polach najlepszych produkcji.

PRIX EUROPA wyróżnia się unikalnym jury otwartym dla wszystkich producentów programowych z całego kontynentu. Wszystkie prace konkursowe są oceniane w otwartej, publicznej debacie. Ten przejrzysty proces sprawia, że PRIX EUROPA jest najdoskonalsza plamormą szkoleń i wielonarodowościowym rynkiem.

PRIX EUROPA jest również corocznym forum wyznaczającym najnowsze trendy w mediach i zajmuje stanowisko w obronie jakości transmisji dla wszystkich Europejczyków. Od swojego powstania w 1987, Prix Europa wyrosła na największy festiwal w Europie dla telewizji, stacji radiowych i mediów online, również z powodu silnych partnerów, którzy wspierali konkurs od samego początku jego powstania.