Inspiracje Orient” – hasło tegorocznej edycji SKRZYŻOWANIA KULTUR, mojego ulubionego festiwalu muzycznego, może z punktu widzenia badania kultury brzmieć jak tautologia. Nasza kultura jest bowiem pełna Orientu. Czy potrafimy dziś znaleźć jakąkolwiek wyłącznie łacińską gałąź naszej kultury? Podróż do źródeł sztuki, a szczególnie do źródeł muzyki, to podróż do Orientu. Cywilizacja Aten nie zachowała dla nas swojej muzyki, a przecież wiadomo, że była ona tak ważnym elementem greckiej tragedii. Jedna inskrypcja na kamieniu, który prawdopodobnie oznacza zapis muzyki, ostała się z dorobku muzyki starożytnej Grecji – podstawy naszej współczesnej cywilizacji. Aby odnaleźć inspirację starożytnych Greków musimy więc spojrzeć na Orient.Próby rekonstrukcji muzyki Hellady, między innymi przez Gardzienice, to pożywka na dobry film dokumentalny. Wieloznaczność, nielinearność, odwołanie się do intuicji, jeśli nie do łaski rozumienia, to cechy większości dzieł kultury wysokiej Orientu. Podobnie jest z muzyką.

Jest mi niezwykle miło, że festiwal filmowy PLANETE+ DOC i dystrybutor filmowy Against Gravity mogą zaprezentować publiczności SKRZYŻOWANIA KULTUR filmowe przedłużenie muzycznych podróży do Orientu.

Film “Dwa konie Czyngis-chana przeniesie nas do serca muzycznej tradycji Mongolii. W scenerii kwitnącego bezkresnego stepu znana artystka poszukuje zagubionych słów kołysanki wielkiego wodza Mongołów.
“Hanami – Kwiat wiśni” przenosi nas z kolei do Japonii, gdzie rozgrywa się druga cześć dramatu związanego z niechcianym wyjazdem starszego Europejczyka do syna, który pracuje w Tokio. Hanami i taniec butoh będą szansą na ukojenie bólu. Piękny film Doris Dörrie o miłości i przemijaniu. Subkontynent indyjski to świat sam w sobie. Jest on bogato reprezentowany na tegorocznym festiwalu. Filmowe powidoki to “Hair India” – fascynująca historia cyrkulacji włosów w hinduskiej kulturze i biznesie oraz …. “Więcej niż taniec” o tańcu, za pomocą którego opowiada się historie. Na zakończenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wybierzemy się na spotkanie z afrykańskim bluesem. Filmowa podróż (d)opowie historię „Kar Kar” Traoré, jednego z wybitnych przedstawicieli tego gatunku muzyki, związanego z Mali. Film Boubacar Traoré. Zaśpiewam dla ciebie to przykład wyższości ducha artysty nad materią.”

Artur Liebhart
Dyrektor PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

inf./fot. strona festiwalu