2. września o godz. 17.00 w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury odbędzie się ostatni koncert cyklu Manu Summer Jazz Sundays 2012, wystąpi Trio Macieja Sikały.

Tegoroczna edycja to mistrzowie saksofonów, którzy grali w każdą niedziele od 5. sierpnia. Manufaktura wspaniale wpisała się w muzyczne edukowanie Łodzian. Cykl cieszył się dużym zainteresowaniem.

Trio Macieja Sikały: Maciej Sikała – saksofony, Paweł Tomaszewski – organy, Sebastian Kuchczyński – perkusja.

Maciej Sikała – saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok).

Laureat wielu nagród m.in.:

• I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach(1986 rok)
• Nagroda Programu III Polskiego Radia – Mateusz ’95
• I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2001 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001 roku.

Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lesterem Bowie i Kennym Wheelerem. Obecnie współpracuje z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Artura Dutkiewicza, Sopot – Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru Franka Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Nagrał ponad 40 płyt jazzowych w tym dwie autorskie: „Blue Destinations” (1998) oraz „The Sheep Is Found” (2001), „Another One For…”

Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD „The Sheep Is Found” zdobyło nominację do nagrody Fryderyk 2001, a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Pod koniec lipca 2002 r. miał miejsce debiut Kwartetu Sikały, kiedy to do w/w tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie. Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera i członków kwartetu…

Koncerty tegorocznego cyklu Manu Summer Jazz Days odbywały się Łódzkim Centrum Manufaktura w kolejne niedziele sierpnia (5, 12, 19, 26), zaś finał będzie mieć miejsce w pierwszą niedzielą września.

Tegoroczna seria to pięć spotkań z czołowymi saksofonistami pod hasłem „Sax & Co.”. 5. sierpnia wystąpili laureaci Mikołajków Folkowych 2011 Chłopcy kontra Basia, 12. sierpnia Darek Herbasz, 19. sierpnia Bartosz Smorągiewicz, 26. sierpnia Piotr Baron.

2. września zagra Maciej Sikała. Początek koncertu: godz. 17.00.