18 września nakładem firmy Sony Music Poland ukaże się podwójny album Ery Jazzu “Standards & Hits”, a na nim 26 nieśmiertelnych utworów w wykonaniu największych gwiazd jazzu, jak m.in. Miles Davis, Billie Holiday, Thelonious Monk, Sonny Rollins, Duke Ellington, Stan Getz czy Herbie Hancock.

Wydawać by się mogło, że modne określenie „przebój” przynależne jest wyłącznie komercyjnej muzyce rozrywkowej. Zdziwienie zatem musi budzić fakt, że takim samym modom i nastrojom poddają się nagrania jazzowe, które zazwyczaj określa się eleganckim określeniem „standard”.

Takich przebojowych standardów w jazzie są tysiące: jazzowe rytmy słychać w przebojach Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Chrisa Bottiego czy Basi Trzetrzelewskiej. To ułatwione formy muzyki jazzowej (gdzie element melodyjności, a nawet szlagierowości góruje nad wyrafinowanymi improwizacjami), cieszące się szczególnym powodzeniem, uznaniem i popularnością. Tak przecież jest zarówno gdy rozbrzmiewa jazzowa samba Stana Getza, sugestywny „Just A Gigolo” Theloniousa Monka, roztańczony „In the Mood” Glenna Millera, swingowe hity grane przez orkiestry Duke’a Ellingtona, wielkie standardy w interpretacji Billie Holiday, Dave’a Brubecka czy Sonny’ego Rollinsa.

Jeszcze większy poklask wzbudzają kompozycje jazzowe, wylansowane przez pop jazz, w których jakby na przekór elitarności jazzu rozbrzmiewać poczęły pogodne, wręcz taneczne standardy Milesa Davisa, Herbie’ego Hancocka, Michała Urbaniaka, George’a Bensona, Ala Di Meoli i Kenny’ego G. Lista nagrań przebojowego jazzu nie ma końca i znaczona jest najpiękniejszymi standardami tej muzyki: od „Summertime” i „Birdland” po „My Funny Valentine”, „Time After Time”, „Autumn Leaves” i „All Blues”.

Hit czy standard – każdy w jazzowym wymiarze staje się wielkim, wspaniałym nagraniem, rozbrzmiewającym pięknie zarówno w domowym zaciszu, jak i w rozpędzonym muzyką samochodzie.

CD 1
1. Miles Davis – Stella by Starligt
2. Billie Holiday – But Beautiful
3. Thelonious Monk –Just a Gigolo
4. Carmen McRae – Monkery’s The Blues
5. Sonny Rollins – God Bless the Child
6. Dave Brubeck – Take Five
7. Nina Simone – House of the Rising Sun
8. Erroll Garner – Autumn Leaves
9. Paul Desmond – My Funny Valentine
10. Frank Sinatra – April in Paris
11. Duke Ellington – Take the „A” Train
12. Tony Bennett – I Left My Heart in San
Francisco
13. Glenn Miller – In the Mood
14. Aretha Franklin – You Made Me Love You
15. Stan Getz – Double Rainbow

CD 2
1. Miles Davis – Time After Time
2. Basia Cruising – For Bruising
3. Al DiMeola /Paco De Lucia & John
McLaughlin– Mediterranean Sundance
4. Kenny G – Songbird
5. George Benson – Summertime
6. Weather Report – Birdland
7. Richard Bona & Pat Metheny Reverence
8. Chris Botti – My Funny Valentine
9. Peter White Lovely Day
10. Michał Urbaniak – All Blues (feat. Mika &
Nato)
11. Herbie Hancock – Chameleon