Rewelacyjny amerykański saksofonista Ernie Watts ze swoim europejskim kwartetem zakończy w sobotę 25 sierpnia o godz. 19.00 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal jazzowy „Jazz na Starówce” 2012.

Ernie Watts European Quartet
Ernie Watts – saksofon
Christof Sanger – fortepian
Rudi Engel – kontrabas
Heinrich Koebberling – perkusja

„Jest jednym z największych saksofonistów tenorowych u szczytu formy” – Ian Patterson – All About Jazz

Legenda amerykańskiej sceny jazzowej należy do najbardziej wszechstronnych i uznanych saksofonistów na świecie. W swojej ponad 40- letniej karierze zdobył dwukrotnie prestiżową nagrodę Grammy, występował w ponad 500 projektach muzycznych od Cannonballa Adderleya począwszy, na Franku Zappie skończywszy. Współpracował z takimi sławami jazzu jak: Jack DeJohnette, Kenny Barron, Jean-Luc Ponty, Jimmy Cobb, czy Mark Whitfield, pojawiał się też często w nagraniach i na koncertach The Rolling Stones. Krytycy podkreślają, iż sukces wielu wydawnictw fonograficznych takich sław jak Charlie Haden czy Pat Metheny, jest także udziałem tego wszechstronnego saksofonisty. Ernie Watts wydał 18 autorskich albumów. Sukces nagrań Charlie’ego Hadena (Quartet West), Herbie’ego Hancocka, Pata Metheny’ego jest także udziałem wszechstronnego saksofonisty.

Ernie Watts po uzyskaniu dyplomu Berklee College Of Music w Bostonie rozpoczął ponad dwuletnią (1966-68) współpracę (i doskonałą jazzową szkołę) w orkiestrze Buddy’ego Richa. Komercyjną karierę rozpoczął od lukratywnej posady w zespole telewizji NBC, przygrywając w nadawanym, co wieczór programie „Tonight Show”. Przez ponad dekadę angażował się do różnych, z czego najciekawsze okazały się koncerty i nagrania z zespołami Jeana -Luca Ponty’ego i Cannonballa Adderleya (1972). Pod koniec lat 70. związał się z popularną jazzrockową grupą gitarzysty Lee Ritenoura (od 1977). Dużo koncertował i nagrywał, także z Sadao Watanabe (1977-78), Anitą O’Day (1978), J.J. Johnsonem (1980) oraz ponownie z Geraldem Wilsonem.

Sukcesem dla Wattsa okazał się udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Chariots Of Fire”, gdzie jazzmana nagrodzono (1982) prestiżowym Oskarem. Niezwykle ważne okazały się nagrania saksofonisty z Tomem Scottem, Stanleyem Clarkiem (1983), cykl płyt i koncertów z Lee Ritenourem (1983-84), eksperymentalny jazz w ramach Liberation Music Orchestra Charlie’ego Hadena oraz nagrania z własnym kwartetem. Ciekawym okazały się nagrania realizowane pod własnym nazwiskiem, zwłaszcza albumy dla oficyny JVC. Nagrania te spowodowały, że jazzowa publiczność zwróciła baczniejszą uwagę na modern jazzową konwencję zaproponowaną przez muzyków, którzy dotąd współpracowali w przeróżnych stylistykach (np. pianista Jasper Van’t Hof, Geri Allen, Jack DeJohnette, Eddie Gomez, Steve Swallow).

Muzykowi towarzyszyć będzie „The European Quartet” w składzie: Christoph Sanger – piano, Heinrich Koebberling – drums, Rudi Engel – bass.

Motto artysty „wierzę, że moja muzyka jest płynącym przeze mnie boskim głosem, energią która ma być użyta w dobrym celu”.

www.erniewatts.com

Jazz na Starówce 2012
Ernie Watts European Quartet
sobota, 25 sierpnia, godz. 19.00
wstęp wolny

XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
Warszawa, Rynek Starego Miasta, 30 czerwca – 25 sierpnia 2012

Organizator: Fundacja Jazz Art
Iwona i Krzysztof Wojciechowscy

www.jazznastarowce.pl