Legendarny jazzman Quincy Jones odsłonił w sobotę wieczorem odcisk swojej dłoni na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej. Artysta uczestniczy w koncercie Tomasza Stańki w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

Będzie to pierwszy występ amerykańskiego artysty w Polsce. Po odsłonięciu swojej dłoni jazzman powiedział tylko “dziękuję” i pokłonił się kilkudziesięciu osobom obserwującym wydarzenie. Następnie wyraźnie zadowolony Quincy Jones wysłuchał krótkiego występu polskiej grupy Power of the Horns.

W piątek Quincy Jones spotkał się w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

W środę odcisk swojej dłoni w gdańskiej Alei Gwiazd odsłonił jeden z najlepszych skrzypków naszych czasów Maxim Vengerov. Koncert artysty zainaugurował w środę IV Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku.

Wielki jazzman i legenda światowego show biznesu Quincy Jones jest jednym z wykonawców biorących udział w odbywającym się w sobotę w Gdańsku koncercie jazzowym “Przestrzeń Wolności: Stańko+”. Polski trębacz Tomasz Stańko zaprosił do świętowania 50-lecia swojej kariery muzycznej i 70. urodzin wielu artystów z kraju i zagranicy.

“Quincy Jones jest synonimem tego, co się wydarzyło w XX wieku i co się dzieje współcześnie w muzyce Afroamerykanów, w jej wydaniu swigowym, tanecznym” – powiedział PAP o głównym gościu swojego koncertu Tomasz Stańko. “To on esencję afrykańskiego swingu przeniósł do muzycznych produkcji broadwayowskich. Ten trębacz, kompozytor i znakomity aranżer był też producentem piosenek i płyt m.in. Franka Sinatry, Whitney Houston czy Michaela Jacksona, w tym najsłynniejszego albumu +Thriller+” – dodał Stańko.

Koncert odbywa się na dwóch scenach i centralnej platformie na placu w pobliżu siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowiance.

Oprócz Quincy Jonesa na zaproszenie Tomasza Stańki na koncercie wystąpią: Stanisław Soyka, kameruński basista Richard Bona, Chaka Khan, Kayah, Monika Brodka, Mika Urbaniak, a także R.U.T.A. Beat oraz Power of the Horns Brass Ensemble.

W programie koncertu są m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy w wykonaniu Stanisława Soyki, Kayah, Moniki Brodki, Urszuli Dudziak oraz Bigbandu NDR.

Rzecznik prasowy Festiwalu Solidarity of Arts, Beata Dunajewska poinformowała PAP, że w ramach autorskiej części widowiska, oprócz utworu pochodzącego z najnowszego albumu Stańki pt. “Wisława” (płyta dedykowana poetce Wisławie Szymborskiej ukaże się na początku 2013 roku), gospodarz show zagra specjalnie na tę okazję przygotowaną kompozycję zatytułowaną “Song for Solidarity”.

W poprzednich edycjach Festiwalu Solidarity of Arts, w ramach podobnej formuły artystycznej jak “Przestrzeń Wolności: Stańko+” odbyły się dwa plenerowe koncerty jazzowe: Możdżer+ (2010) i Marcus+ (2011). W pierwszym gospodarzem widowiska był polski pianista jazzowy Leszek Możdżer, a rok temu amerykański jazzman Marcus Miller.

inf. PAP/fot. AFP