Nguyen Le – wietnamski gitarzysta jest pierwszą gwiazdą jesiennej Ery Jazzu. Uwielbiany przez publiczność europejskich festiwali i hołubiony przez krytyków na całym świecie pojawi się wraz z zespołem na jedynym koncercie w Polsce (10.10 -Warszawa, Palladium).

Nguyen Le na koncie kilkanaście albumów (w tym rewelacyjny Celebrating Jimni Hendrix) i lukratywny kontrakt z prestiżową ACT Records. Jego najnowszy album „Songs Of Freedom” zyskał nagrodę Albumu Roku 2011 i jest swego rodzaju manifestem młodego artysty, który antywojenne songi z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wplótł w jazz-rockowe ramy. Znalazły tu nową formę dzięki gitarze Nguyen Le i udziałowi zaproszonych gwiazd. Koreańskiej wokalistce Youn Sun Nah, śpiewającej zmysłowym głosem „Eleanor Rigby”, towarzyszą dźwięki chińskiego instrumentu smyczkowego erhu i rockowa gitara Le. W „Come Together” wystąpiło aż czworo śpiewających gości, a interpretacja ma arabski charakter. W ekspresyjnym przeboju Led Zeppelin „Black Dog” charyzmatycznego głosu użyczył Dhafer Youssef. W projektach gitarzysty udział brali m.in. Yellowjackets, Uri Caine, Johnny Griffin, Didier Lockwood, Carla Bley, Steve Swallow, Randy Brecker, Toots Thielemans, Courtney Pine, Steve Lacy, Dee Dee Bridgewater, Gil Evans, Quincy Jones, Miroslav Vitous, Trilok Gurtu, Dewey Redman, Jon Christensen, Nana Vasconcelos, Paolo Fresu, Kenny Wheeler, John Taylor, Richard Bona, Paul McCandless John McLaughlin, Michel Petrucianni, Markus Stockhausen, Enrico Rava, Ray Anderson, Dave Douglas i wielu, wielu innych.

Egzotyczny artysta -rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski,szef Ery Jazzu – jest wspaniałym przykładem globalizacji we współczesnej muzyce. Choć zafascynowany jest zarówno jazzem, jak i rockiem to niezwykle konsekwentnie łączy w swojej muzyce rytmy i melodie z innych stron świata, w tym rodzinnego Wietnamu. Rzadko zdarza się, by w osobie jednego muzyka łączyły się południowoazjatycka tradycja muzyczna, fascynacja melodyką arabską i miłość do klasyki rocka i jazzowej improwizacji .

Era Jazzu : NGUYEN LE – From Hendrix to Jazz
10.10.2012, godz.20.oo – Warszawa – Palladium

Bilety:
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.eventim.pl
salony EMPiK oraz Teatr Palladium

Więcej : www.jazz.pl