Wielkie widowisko jazzowe „Stańko+” będzie miało miejsce w sobotę 11 sierpnia w Gdańsku na plenerowej scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka w Gdańsku, w ramach 4. edycji festiwalu Solidarity of Arts.

Bohaterem tegorocznego wydarzenia, które może przyciągnąć nawet 20,000 widzów, będzie Tomasz Stańko, mistrz trąbki świętujący obecnie podwójny jubileusz. Najbardziej rozpoznawalny na świecie polski muzyk jazzowy 11 lipca skończył 70 lat. Mija w tym roku 50. rocznica jego działalności artystycznej.

W rolach głównych:
Tomasz Stańko (Polska)
+
Stanisław Sojka (Polska)
Die Norddeutscher Rundfunk Bigband (Niemcy)
Richard Bona (Kamerun)
Mika Urbaniak (Polska)
Monika Brodka (Polska)
R.U.T.A. Beat (Polska)
Kayah (Polska)
Chaka Khan (Stany Zjednoczone)
Quincy Jones (Stany Zjednoczone)
Aleksandra Kurzak (Polska)

Jubilata zaszczycą swym udziałem sławni artyści, wśród nich gość sensacyjny, odwiedzający Polskę po raz pierwszy trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, entrepreneur, celebryta show-biznesu – Quincy Jones! Legendarny Q poprowadzi NDR Big Band, radiową orkiestrę jazzową z Hamburga.

Jak się dowiedzieliśmy, sygnał do rozpoczęcia koncertu da główny bohater solówką na trąbce, zaś finałowa końcówka należeć ma do big bandu, który pod batutą Jonesa wykona standardy jazzowe, m.in. Air Mail Special i Manteca, słynne tematy Jonesa, jak Soul Bossa Nova i Killer Joe (z solówką Stańki) i obowiązkową na tym festiwalu kołysankę Komedy z filmu „Rosemary’s Baby”.

Melodie Komedy przewijać się będą również w repertuarze niektórych innych artystów, np. Stanisław Soyka zaśpiewa balladę Nim wstanie dzień, a Kayah Szarą kolędę.

Atrakcyjność spektaklu gwarantują takie gwiazdy jak amerykańska wokalistka Chaka Khan i kameruński basista/śpiewak Richard Bona, ale także i nasze rodzime sławy – wybitna sopranistka Aleksandra Kurzak, Monika Brodka, Mika Urbaniak, czy R.U.T.A. Beat.

Następujące po sobie występy odbywać się będą naprzemiennie na dwóch scenach i centralnej platformie wychodzącej do publiczności.

Scenografię przygotowuje Radek Dębniak, reżyserem widowiska jest Krzysztof Materna, szefem produkcji Maciej Partyka, a organizatorem Agencja MM Communications.

Wstęp wolny

www.solidarityofarts.pl