01 ARTLOOP Festival (6-9.09.2012) ogłasza pierwszą część programu – sekcję URBANATOR skoncentrowaną na sztuce w przestrzeni publicznej i działaniach z zakresu designu. W programie m.in. WYSTAWA KURORT, w której udział biorą: Maurycy Gomulicki, Dominik Lejman, Jarosław Kozakiewicz, Maciej Kurak, Julita Wójcik, Łukasz Surowiec, Mariusz Waras | M-City, Anna Reinert oraz niezwykła instalacja GRAND HOSTEL autorstwa Filipa Kozarskiego z zaangażowaniem projektantów – Aleksandry Wasilkowskiej, Studia Kompott i BudCud, sieciowanie miejsc w ramach akcji LOOPOWANIE PRZESTRZENI, w tym otwarte pracownie artystyczne ARTSPACES.

01 ARTLOOP to festiwal, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. ARTLOOP całkowicie skupia się na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów. W festiwalu udział potwierdziło wielu znakomitych i uznanych artystów.

W programie również: sekcja SCREEN – bogaty wybór form filmowych i sztuki video ze świata, prezentowanych w formie KINOINSTALACJI, czyli niestandardowego kina oraz projekcji plenerowych KINOPLENER, koncerty w sekcji SOUNDSPACE z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych, sekcja edukacyjna – ART LAB, debata poświęcona problematyce sztuki w przestrzeni publicznej oraz liczne spotkania z festiwalowymi gośćmi w ramach sekcji ART TALKS.

Więcej informacji o programie ARTLOOP już wkrótce!

INFO: www.artloop.pl

SEKCJA URBANATOR = SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ + DESIGN

1. WYSTAWA KURORT
CZAS: 06-09.09.2012
MIEJSCE: różne lokalizacje w centrum Sopotu
Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 6.09.2012 do Państwowej Galerii Sztuki i Kawiarni Let’s Art o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Udział biorą: Maurycy Gomulicki [obiekt], Dominik Lejman [projekcja wideo], Jarosław Kozakiewicz [obiekt-instalacja], Maciej Kurak [obiekt], Julita Wójcik [akcja], Łukasz Surowiec, Mariusz Waras | M-City [mural], Anna Reinert [mural]

Wystawa site-specific w przestrzeni publicznej, eksplorująca Sopot jako kurort. Wśród realizacji znajdą się murale, obiekty przestrzenne, projekcje wideo, instalacje i akcje miejskie.
Koncepcja wystawy jest oparta na eksplorowaniu „kurortowości” Sopotu – miejsca rekreacji, wypoczynku i rozrywki. Wystawa podejmie twórczy, inspirujący, pełen napięć dialog z kurortowymi przestrzeniami Sopotu, wprowadzając w tkankę miejską działania zarówno afirmatywne, wykorzystujące turystyczny potencjał Sopotu, jak i działania oparte na przewrotnym przetworzeniu „kurortowości” Sopotu. Kultowe miejskie przestrzenie – legendarny deptak czy Molo – zostaną zinterpretowane przez artystów przez pryzmat aktywnego działania w przestrzeni publicznej, odnoszenia się do symboliki miejsc, igrania z ich ogólnodostępnym charakterem, docierania do mas nieobcujących ze sztuką odbiorców. Mnogość obiektów i transformacji, mnogość działań – w skali mikro do makro – doprowadzi do stworzenia alternatywnej, sopockiej rzeczywistości.

2. GRAND HOSTEL
CZAS: 06-09.09.2012 | obiekt czynny w godz. 12.00-22.00
MIEJSCE: Plac Przyjaciół Sopotu

Projekt: Filip Kozarski
Dizajnerzy: Aleksandra Wasilkowska | Studio Kompott | BudCud

Nawiązując do kurortowego charakteru miasta na Placu Przyjaciół Sopotu stanie niezwykły obiekt-instalacja o nazwie Grand Hostel, zaprojektowany przez architekta Filipa Kozarskiego.
Do projektu zostaną zaproszeni dizajnerzy, archtekci oraz projektanci działający w przestrzeni publicznej, którzy odniosą się do problematyki kurortowości. Motyw hostelu został świadomie wybrany ze względu na swój kontrastowy charakter do słynącego z drogiego i luksusowego, hotelowego zakwaterowania Sopotu. Grand Hostel to tymczasowy, artystyczny hostel w centrum Sopotu. Wypowiedzi artystów będą kolejnymi pokojami, fragmentami większej instalacji, która będzie miała praktyczne zastosowanie. W wysokiej na ponad 10 metrów konstrukcji znajdzie się miejsce m.in. na recepcję – festiwalowy punkt info, przestrzenie zielone i do wypoczynku, artystyczną kawiarnię. Konstrukcja będzie przykładem nowoczesnego, alternatywnego myślenia o mieście. W zamyśle Grand Hostel będzie dominantą Placu Przyjaciół Sopotu, wchodzącą w żywą interakcję z przypadkową publicznością. Ma promować rozwiązania ekonomiczne, niskobudżetowe, alternatywne i ekologiczne. Jednocześnie jest to komentarz do urbanistyki kurortu oraz głównego placu w mieście, a także funkcjonalny, promocyjny obiekt ARTLOOP, zachęcający do udziału w Festiwalu.

Uwaga! Na terenie obiektu obowiązuje specjalny regulamin do pobrania z www.artloop.pl

3. LOOPOWANIE PRZESTRZENI + ARTSPACES
CZAS: 06-09.09.2012
MIEJSCE: różne lokalizacje w Sopocie

LOOPOWANIE PRZESTRZENI to seria działań artystycznych, dzięki którym centrum miasta zostaje zloopowane czyli twórczo zapętlone, przekształcone i zintegrowane. Akcja otwiera kurort na sztukę i sztukę na kurort/kurortowość. Poprzez LOOPOWANIE PRZESTRZENI na mapę miasta zostaje nałożona sieć interakcji i powiązań, które budują alternatywną społeczną i artystyczną rzeczywistość obiegu prezentacji, także poza oficjalnymi galeriami, instytucjami i miejscami sztuki.

W 2012 w ramach LOOPOWANIA PRZESTRZENI zostaną ze sobą połączone główne miejsca festiwalowe, wybrane kluby i lokale oraz otwarte pracownie artystyczne czyli ARTSPACES.
Głównym celem akcji jest zintegrowanie najistotniejszych sopockich miejsc związanych ze sztuką. W konsekwencji powstanie aktualna, subiektywna artystyczna mapa Sopotu, a organizatorzy festiwalu zaproponują alternatywne spacery i zwiedzanie/identyfikowanie miasta, eksplorowanego w tym wypadku w poszukiwaniu artystycznych inspiracji.

ARTSPACES | otwarte pracownie artystyczne + przestrzenie festiwalowe i rekomendowane
CZAS: 08-09.09.2012 | godz. 12.00-20.00 [w zależności od pracowni]
MIEJSCE: różne lokalizacje w Sopocie

ARTSPACES to przede wszystkim otwarte pracownie wybranych sopockich artystów, połączone na mapie w jedną przestrzeń sztuki, aktywnego działania, udostępnioną wszystkim odwiedzającym. Działanie ma celu odkrycie na co dzień niedostępnych, intymnych artystycznych przestrzeni, uzmysłowienie charakteru procesu twórczego, a przede wszystkim umożliwienie inspirującego spotkania i interakcji na linii odbiorca sztuki – artysta. Lokalizacje ARTSPACES zostaną umieszczone na festiwalowej mapie – do pobrania w infopointach podczas trawania ARTLOOP.

ORGANIZATORZY: Miasto Sopot | Państwowa Galeria Sztuki
WSPÓŁORGANIZATOR + PRODUCENT: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka
SPONSOR GŁÓWNY: Grupa Lotos
PARTNERZY: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Miasta Kraków | Grolsch ArtBoom Festival | Krakowskie Biuro Festiwalowe | MCKA Zatoka Sztuki | Let’s Art | Opera Leśna | BART | Muzeum Sopotu | Agencja Mediascream! | 9/11 Artspace

01 ARTLOOP Festival jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
01 ARTLOOP Festival jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.