Francuski gitarzysta i kompozytor Nguyen Le, z pochodzenia Wietnamczyk, wystąpi 10 października w warszawskim klubie Palladium w ramach Ery Jazzu.

„To artysta, o którym będzie głośno” – powiedział PAP Dionizy Piątkowski, organizator festiwalu.

„To muzyczny naturszczyk, o którego zabiegają wszystkie najpoważniejsze festiwale. Za granicą radzi sobie doskonale, w Polsce wciąż jest jeszcze nieznany. Pojawia się przede wszystkim w ciekawych powiązaniach muzyki rockowej, jazzowej i etnicznej, nagrywa również dla bardzo prestiżowej firmy ACT Records. Otrzymuje mnóstwo nagród i jest artystą, o którym zaczyna głośno mówić cały muzyczny świat” – powiedział PAP Dionizy Piątkowski, organizator festiwalu Era Jazzu. „W moim przekonaniu to wielki muzyk, o którym w Polsce wciąż mało kto słyszał. Jestem jednak przekonany, że to zmieni się po październikowym koncercie”.

Wietnamski gitarzysta, urodzony w Paryżu, muzyką zajął się po ukończeniu studiów filozoficznych, tworząc etniczną grupę Ultramarine. Wtedy rozpoczął współpracę z innymi muzykami. Współpracował z takimi artystami jak Uri Caine, Randy Brecker, Toots Thielemans, Courtney Pine, Steve Lacy, Dee Dee Bridgewater, Gil Evans, Quincy Jones i John McLaughlin.

Ma na koncie kilkanaście albumów (m.in. krążek poświęcony muzyce Jimi’ego Hendrixa, „Celebrating Jimi Hendrix”). Na swojej ostatniej płycie, „Songs Of Freedom”, Le wykonuje rockowe utwory z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w jazz-rockowych ramach (m. in. „Eleanor Rigby” i „Come Together” z repertuaru The Beatles i „Black Dog” Led Zeppelin).

„Nguyen zapowiedział zaprezentowanie tego, co najfajniesze w jego muzyce. Na pewno pojawią się kompozycje Hendriksa ale także, wyeksponowane na ostatniej płycie, piosenki The Beatles. Chciałbym, aby był to wieczór jazzowy i intrygujący – zagranie na jazzowo utworów Led Zeppelin czy Deep Purple powinno być czymś, co spodoba się również naszej publiczności” – dodał Piątkowski.

Podczas koncertu w Warszawie, gitarzysta wystąpi w towarzystwie wokalistki Himiko Paganotti, basisty Chrisa Jenningsa, wibrafonisty Illii Amara i perkusisty St,phane’a Gallanda. Będzie to pierwszy występ Le w Polsce.

inf. PAP/ fot. Rolf Kissling