Polscy i ukraińscy artyści wystąpią w sobotę wieczorem w Rzeszowie na koncercie „Zwycięzcy 1960-2008”, będącym kulminacją polsko-ukraińskiego projektu Europejski Stadion Kultury. W programie znajdą się przeboje muzyczne z lat, w których odbywały się mistrzostwa.

Wśród gwiazd polskiej muzyki, które wezmą udział w koncercie na Stadionie Miejskim znajdzie się m.in.: Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Czesław Śpiewa, Halina Młynkowa, Ania Dąbrowska i Tatiana Okupnik oraz zespół Raz Dwa Trzy. Ukrainę natomiast reprezentować będzie TNMK, Gouache, S.K.A.Y.

Wieczorny koncert złoży się z 13 części, nawiązujących tematycznie do 13 mistrzostw Europy, które rozegrano w latach 1960-2008. Publiczność będzie mogła wysłuchać w nowych aranżacjach takie hity muzyczne jak: „Susanna” Art Company, „Money Money Money” Abby, czy „Back to Black” Amy Winehouse.

Nie zabraknie też piosenek towarzyszących imprezom piłkarskim: „Trzej przyjaciele z boiska” Andrzeja Boguckiego, „Bo mój chłopiec piłkę kopie” Marii Koterbskiej, „A ty się bracie nie denerwuj” Andrzeja Dąbrowskiego czy „Entliczek Pentliczek” Bohdana Łazuki. Te szlagiery festiwalowej publiczności zaprezentują popularni aktorzy: Radosław Pazura, Lesław Żurek, Antoni Pawlicki, a ich nowe aranżacje przygotował znany muzyk i kompozytor Marcin Pospieszalski.

Koncert zostanie wzbogacony archiwalnymi materiałami filmowymi nawiązującymi do czasów, w których rozgrywane były kolejne mistrzostwa. Organizatorzy spodziewają się około 20 tys. widzów. Z okazji tego koncertu uruchomione zostaną w sobotę wieczorem w mieście dodatkowe kursy autobusów. Dowiozą one widzów z okolic dworca PKP i PKS w pobliże Stadionu Miejskiego i z powrotem.

Europejski Stadion Kultury 2012 to polsko-ukraiński program współpracy kulturalnej i społecznej, stworzony w kontekście mistrzostw Europy w piłce nożnej. W tym roku jest to jego druga edycja. Projekt rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie. W tegorocznej edycji Stadionu uczestniczą dwa miasta: Lublin, gdzie 2 czerwca rozpoczęła się impreza, oraz Rzeszów, gdzie od piątku trwa zakończenie. W ramach Stadionu występują artyści z obu krajów; w Rzeszowie będzie ich 250.

W ramach rzeszowskiej części ESK, która potrwa do niedzieli, przewidziano jeszcze (w niedzielne popołudnie) komedię muzyczną Michała Walczaka i Marcina Kołaczkowskiego „Ławka rezerwowych”. Spektakl ukazuje z przymrużeniem oka piłkarską reprezentację poza boiskiem.

Od piątku do końca trwania imprezy można oglądać m.in. video instalację „Cultus agri. Pokój bohatera” ukazującą podobieństwo pracy sportowca nad swoim ciałem do pracy rolnika uprawiającego ziemię; wystawę prezentująca rekonstrukcję 10 przedwojennych fotografii warszawskich sportowców pochodzenia żydowskiego czy wystawę fotografii Tomasza Gudzowatego poświęconą różnym dyscyplinom sportu.

W programie ESK w Rzeszowie znalazły się jeszcze m.in. koncerty zespołów ukraińskich i polskich, które prezentują muzykę ludową w jazzowych aranżacjach oraz muzykę klasyczną, rozrywkową; warsztaty i wykłady. Codziennie wieczorem wyświetlane są filmy krótko- i długometrażowe o tematyce sportowej.

Z myślą o najmłodszych, przygotowano mini strefę kibica, gdzie znalazły się mini boiska do gry w piłkę, stoły z piłkarzykami. Maluchy w ramach ESK mogą zobaczyć też wystawę oryginalnych lalek filmowych, wziąć udział w warsztatach, na których mogą wykonać samodzielnie drużynę piłkarzyków na sprężynkach, flagę Euro 2012.

ESK zakończy w niedzielę wieczór wspólne oglądanie w strefie kibica na rzeszowskim Rynku meczu finałowego Euro 2012. Rywalizację będzie można oglądać na telebimie o pow. 12 mkw, a strefa pomieści ok. 300 osób. Wstęp do niej jest bezpłatny.

Imprezy zaplanowane w ramach tegorocznej edycji Stadionu odbywają się w 15 punktach miasta. Całkowity koszt imprezy w Rzeszowie to 3 mln zł, z czego 2 mln zł pochodzą od ministra kultury i dziedzictwa narodowego a 1 mln zł od Urzędu Miasta Rzeszowa. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Inicjatorem całego projektu Europejski Stadion Kultury był minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w 2012 roku realizowało go: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska, Miasto Lublin i Warsztaty Kultury w Lublinie.

Koncert będziecie mogli obejrzeć dzięki TVP Kultura o godzinie 20:20.

inf. PAP/ fot. prasowe