Już 23 czerwca 2012 Łódź będzie świadkiem wyjątkowego wydarzenia artystycznego. Urszula Dudziak, Gaba Kulka, Maja Kleszcz oraz Olga Bończyk – kobiety prezentujące różne style muzyczne, spotkają się na jednej scenie w koncercie „ONE GRAJĄ”. Dyrektorem artystycznym imprezy jest wybitna wokalistka i producentka muzyczna Kayah. Koncert jest częścią festiwalu „Teraz ONE. Kobiety dla kultury, kultura dla kobiet”, organizowanego w ramach projektu „Łódź Miastem Kobiet”.

„ONE GRAJĄ” to jedyny koncert, w którym na jednej scenie będzie można zobaczyć wybitne artystki na co dzień prezentujące odmienne style muzyczne. Pod czujnym okiem Kayah, która objęła funkcję dyrektora artystycznego koncertu, wokalistki połączą swoją twórczą energię i pokażą, jak wielką rolę odgrywają kobiety w tworzeniu kultury. Wydarzenie stanowi jedną z trzech części festiwalu dla kobiet „Teraz ONE”. Kobiety dla kultury, kultura dla kobiet”, którego pomysłodawczynią i ambasadorką jest Agata Młynarska.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć legendę sceny jazzowej Urszulę Dudziak, alternatywną Gabę Kulkę, folkowo-bluesową Maję Kleszcz oraz Olgę Bończyk w repertuarze Kaliny Jędrusik.

Kayah – pierwsza dama polskiej sceny rozrywkowej, kompozytorka, autorka tekstów i współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Na swoim koncie ma dziewięć albumów, z których ostatni „Skała” – w ciągu miesiąca – zyskał status platynowej płyty. Otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu czy albumu. Jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej zagrała koncert z cyklu „MTV Unplugged”. W swojej wytwórni – Kayax, promuje młodych, utalentowanych artystów.

Urszula Dudziak – legenda sceny jazzowej, czołowa postać współczesnej wokalistyki. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting, Lionel Hampton i wielu innych. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk. W 1972 roku prestiżowy magazyn „Down Beat” przyznał albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku. Jej utwór „Papaya” stał się światowym hitem, a w 2007 wymyślono do niego charakterystyczny taniec „Papaya Dance”.

Maja Kleszcz – wokalistka, muzyk, producentka muzyczna. Była członkini folkowego zespołu Kapela ze Wsi Warszawa. W 2005 roku, wraz z Wojtkiem Krzakiem, rozpoczęła projekt muzyczny IncarNations. Duet gra muzykę o eklektycznym brzmieniu, będący mieszanką bluesa i jazzu z odrobiną soulu i popu. Dotychczas wydali dwie płyty. W 2010 Maja została laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Gaba Kulka – pianistka, wokalistka i autorka tekstów. Muzyka Gaby łączy elementy jazzu, fortepianowego rocka i popu z domieszką kabaretu. Sama określa tę mieszankę jako „progresywny pop”. Jej płyty zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Chwalona za muzyczną wyobraźnię, świeżość i niespotykane na polskiej scenie muzycznej brzmienie. Nagrodzona między innymi „Fryderykiem”, „Mateuszem” Programu Trzeciego Polskiego Radia i nominowana do Paszportu Polityki.

Olga Bończyk – aktorka teatralna i filmowa, znana między innymi z popularnego serialu „Na dobre i na złe”. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Gra w kilku warszawskich teatrach, między innymi w teatrach Kamienica, Roma, Capitol i Ochota. Ostatnio nagrała wyjątkową płytę – „Listy z daleka”. Są to interpretacje piosenek Kaliny Jędrusik. Aranżacje przygotowali: jeden z najbardziej utalentowanych polskich aranżerów i pianistów, Jacek Piskorz, oraz wybitny krakowski kompozytor, aranżer i pedagog, Henryk Jan Botor. Premiera projektu zbiegła się z 20. rocznicą śmierci i 80. rocznicą urodzin Kaliny Jędrusik. Te niezwykle piosenki zabrzmią na scenie koncertu ONE GRAJĄ.

Podczas koncertu wystąpią również finalistki warsztatów wokalnych Elżbiety Zapendowskiej, odbywających się w ramach części „ONE TWÓRCZE”.

Koncert odbędzie się 23 czerwca o godz. 19.30 w Białej Fabryce w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). Wstęp na wydarzenie, podobnie jak na pozostałe atrakcje w ramach Festiwalu, jest bezpłatny.