Wielkimi krokami zbliża się 9. edycja festiwalu Jazztopad. Poniżej informacja prasowa od Piotra Turkiewicza – dyrektora artystycznego festiwalu.

„Już teraz chciałbym zaprosić Państwa do Wrocławia na tę listopadową muzyczną ucztę. Od pierwszej edycji zależało mi na tym, żeby Jazztopad był festiwalem z prawdziwego zdarzenia, a nie zestawieniem przypadkowych koncertów wykonawców zaliczających kolejny punkt na mapie trasy. Jestem przekonany, że festiwal powinien składać się z wyjątkowych wydarzeń, znacznie wyróżniających się na tle koncertów sezonowych.

Jazztopad to premiery utworów skomponowanych specjalnie dla festiwalu, autorskie projekty tworzone wyłącznie na jego okoliczność, warsztaty mistrzowskie czy też szeroko zakrojona współpraca międzynarodowa z najważniej- szymi festiwalami w Europie, wspierająca młode pokolenie jazzmanów (Jazztopad jest partnerem w ramach projektu JazzPlaysEurope oraz Take Five Europe wraz z London Jazz Festival, Molde Jazz Festival, Nort Sea Jazz Festival oraz Jazz Sous Les Pommier). Wreszcie – koncerty najważniejszych muzyków w historii jazzu.

W ciągu ostatnich lat na jazztopadowej scenie występowali artyści, którzy zmienili oblicze jazzu – Wayne Shorter, Charles Lloyd czy Sonny Rollins. Nie inaczej będzie podczas zbliżającej się 9. edycji. W tym roku do tego grona dołączy gigant jazzu Ornette Coleman, który przybędzie do Wrocławia ze swoim kwartetem na jedyny europejski koncert. Dla mnie i dla festiwalu jest to wielki zaszczyt. Ten niepokorny prekursor „muzyki harmolodycznej” zapisał się w histo- rii jazzu, wprowadzając pod koniec lat 50. element kolektywnej improwizacji, która później przyjęła się jako free jazz.

We Wrocławiu wystąpi podczas finału festiwalu, 25 listopada (Sala Audytoryjna RCBT, godz. 19:00), ze składem, z któ- rym od lat zachwyca publiczność na świecie. Bilety będą w sprzedaży już od czerwca.

W tym roku usłyszymy również dźwięki z Korei Południowej, której poświęcony będzie jeden z weekendów. Oczywi- ście nie zabraknie nowych kompozycji pisanych z myślą o Jazztopadzie oraz projektów z udziałem najzdolniejszych jazzmanów młodego pokolenia”.