Kolejny muzyczny cykl w Warszawie został otwarty, a nic bardziej nie przyciąga, jak dobra muzyka na świeżym powietrzu. Mowa o cyklu Jazz nad Wisłą, który zainaugurowany został w niedzielę, 20 maja o godz. 19:00 w Cudzie nad Wisłą.

Jako pierwszy wystąpił zespół Harmony Of The Spheres w składzie: Mikołaj Poncyljusz – g, Radosław Nowak – tp, Adam Prokopowicz – db, Jakub Kinsner – dr. Muzycy w większości prezentowali nam własną twórczość, wpadające w ucho jazzowe tematy okraszone pulsującą sekcją rytmiczną. Jak na młody kwartet prezentujący jazz muzycy potrafili zainteresować swoją muzyką, i sprawiali, ze choć na chwilę można było się przenieść w czasy świetności tego gatunku muzycznego.

Zespół, który tego wieczoru występował jako drugi to Quaardvarktet, zaprezentował się w składzie: Paweł Południak – tp, którego szczęśliwie udało mi się usłyszeć już parę lat temu w Tarnowie, Piotr Lipowicz – g, Paweł Wyszołek – db, Piotr Budniak – dr. W moim odczuciu zespół był zdecydowanym kontrastem w stosunku do poprzedniego, chociażby w kwestii żywiołowości i selektywności swojej muzyki. Był to jazz naprawdę w dobrym wydaniu, dało się odczuć mainstreamowy warsztat muzyków jak i ich własne, współczesne inspiracje. Na uwagę zasługuje świadomość własnych instrumentów i tzw. granie pauzą, co z pozoru może być niezauważalne, aczkolwiek bardzo istotne.

Reasumując, dobrze, że są jeszcze ludzie, których interesuje jazz, a tym lepiej, jeśli mają stworzone okazje, by swoje spojrzenie na tę muzykę mogli pokazać innym.

[nggallery id=77]

Relacja: Agnieszka Gruczek / Fot: Mateusz Ryman