Znamy kolejnych wykonawców, ktorzy na tegorocznej edycji Open’er festival wystąpia na scenach Tent, World oraz Alter Space. Do line-upu dołaczyli: Świetliki, Tres.b, Klezmafour, KROJC, Yula, Frozen Bird, The Stubs, The Saintbox, Volume, Kari Amirian, kIRk oraz Chłopcy kontra Basia.

Świetliki (Tent Stage)
W ostatnim czasie częściej można, było usłyszeć o Marcinie Świetlickim jako autorze kryminałów, niż poecie, stojącym na czele jednej z najważniejszych grup polskiej sceny alternatywnej. Choć od premiery ostatniego albumu Świetlików „Las putas melancólicas” mija właśnie siedem lat, grupa nadal koncertuje i ma się świetnie, co udowodni w lipcu na Tent Stage. Z dużym prawdopodobieństwem w Gdyni usłyszmy nowe nagrania. Nie będzie ich jedenaście, dwanaście czy trzynaście, ale kilka. Jesteście spragnieni melorecytacji Świetlickiego? Bo my tak.

Tres.b (Tent Stage)
“40 Winks Of Courage”, drugi studyjny album Tres.b ukazała się wczoraj, ale już teraz typowany jest na jedną z najważniejszych polskich płyt 2012 roku. Jest to jednocześnie pierwsze wydawnictwo zespołu po otrzymaniu Fryderyka za debiut roku. „40 WInks Of Courege” zostało współfinansowane przez fanów zespołu, dla których nagrodą jest nie tylko satysfakcja ale także świetne, nieco bardziej surowe brzmienie zespołu.

Klezmafour (World Stage)
Jest już niepisaną tradycją, że co roku na Open’erze można posłuchać muzyki klezmerskiej w różnym, często budzącym skrajne odczucia, ujęciu. Dla nas siłą klezmerskich kapel jest ich poszukiwanie i przetwarzania tradycji. Tą drogą poszedł także zespół Klezmafour, czerpiący inspiracje z regionu Polski wschodniej. Grupa jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak, Balkan Beat Box.

Alter Space:
The Saintbox
The Saintbox powstało z inicjatywy kompozytora i kontrabasisty Ola Walickiego, który w 2010 roku zaprosił do współpracy Maćka Szupicę (odpowiedzialnego za warstwę wizualną), oraz Gabę Kulkę (głos, tekst, instrumenty drobne i klawisze), ale podczas prac studyjnych z zespołem pracował także Macio Moretti i producent Marcin Bors. Muzyka the Saintbox przypomina bardziej formą i nastrojem ścieżkę dźwiękową do onirycznego filmu, nawiązującą do muzyki klasycznej, eklektycznego jazzu z lat siedemdziesiątych, rocka i folku. Miejscami mroczną i niepokojącą, kiedy indziej liryczną, momentami żartobliwą. Teksty w interpretacji Gaby Kulki, śpiewane po angielsku, francusku, niemiecku i po łacinie, budują mini wieżę Babel pośród tej muzyki.

Volume
Volume to dawka mocnego elektronicznego, strukturalnego, turbo-free-jazzu! Grupa zadebiutowała na festiwalu Encounter w Kopenhadze, wiosną 2004 roku. Powstała z inicjatywy polskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Mikołaja Trzaski, współtwórcy legendy sceny yassowej. Wspólny album “Eather”, wydany nakładem duńskiego wydawnictwa “Ninth World Music” okazał się sukcesem artystycznym, otrzymując znakomite recenzje w kraju i zagranicą. Natomiast ostatni album zespołu pod tytułem „Tungt vand” („Ciężka woda”) obecnie jest ogrywany na koncertach.

Kari Amirian
Polska odpowiedz na wokalistki z północy. Kari sama miał przyjemność zaistnieć na tamtejszym rynku, współpracując z duetem Royksöpp. W Polsce została zauważona wraz z premierą debiutanckiego albumu „Daddy Says I’m Special”. Muzyka Kari to połączenie klasycznego singer/songwriterstwa, z elektronicznym tłem. Inspirująca rzecz.

Chłopcy kontra Basia
ChKB miał być z założenia minimalistycznym projektem, stawiającym sobie za cel tworzenie muzyki inspirowanej polską muzyką i poetyką tradycyjną. W pełni autorskie kompozycje (teksty i melodie) są stylizowane na ludowe, następnie w trakcie aranżacji wzbogacane są elementami charakterystycznymi dla różnych stylów: od jazzu, przez trip-hop, po drum’n’bass. Inicjatorką powstania zespołu była Barbara Derlak, wokalistka, klarnecista, autorka tekstów. Wspomagają ją chłopcy: Marcin Nenko – (kontrabas) i Tomasz Waldowski (perkusja, futujara).

kIRk
Ubiegłoroczna płyta tria kIRk, „Msza Święta w Brąswałdzie”, w niektórych kręgach została uznana za najlepszą polską płytę elektroniczną. Choć od razu wyjaśnijmy, że nie jest to muzyka, przy której ruszycie do tańca. Paweł Bartnik (instrumenty elektroniczne), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofony) tworzący kIRk, to muzycy poszukujący, którzy tchnęli nowego ducha w nurt muzyki elektroakustycznej.
The Stubs

To może być najkrótszy koncert na Alter Space w tym roku. Debiut chłopaków z The Stubs traw ledwie 26 minut. Zasada, którą kierują się warszawiacy jest prosta. Utwór nie może trwać więcej niż trzy minuty i basta. Cytatów tu co nie miara, ale zamiast wymieniać litanię zespołów, napiszmy po prostu: rock’n’roll w czystej postaci. Wydają na winylach, produkcje mają surową, a debiut nagrali w sali prób. Pokochacie ich.

KROJC
Do początków 2011 roku KROJC, czyli Jakub Pokorski był gitarzystą Lao Che. Po rozstaniu z grupą, za sprawą albumu „Kid ‘78” objawił swoje nowe, elektroniczne oblicze. KROJC używa na scenie całej masy urządzeń i instrumentów elektronicznych (w tym komputera), które służą mu do wydobywania i samplowania dźwięku. Jednocześnie robi pożytek ze swojego głównego instrumentu – gitary, wydobywając z niej dźwięki często zaskakujące, trudne do przypisania na pierwszy rzut ucha temu instrumentowi.

Yula
Żeńskim odpowiednikiem KROJCA na Alter Space, będzie Yula. W ubiegłym roku wydała debiutancki album „Spacer”, na którym interpretowała poezję swojej babci, Wandy Trąpczyńskiej. Podobnie jak u KROJCA, tu również elektronika miesza się z brzmieniem gitary – podstawowym instrumentem Yuli, ale najwięcej muzyka na „Spacerze” zawdzięcza głosowi artystki, głębokiemu i delikatnemu jednocześnie. I poezji, która idealnie sprawdza się w roli tekstów piosenek.

Frozen Bird
W lutym tego premierę miała debiutancka płyta „Terry’s Tale” zespołu Frozen Bird. Muzyka, którą zawiera album, to współczesna kameralistyka z elementami improwizacji i elektroniki. Frozen Bird wykonuje piosenki w języku angielskim, francuskim i polskim oraz utwory instrumentalne. Muzycy opowiadają historię onirycznej wędrówki młodego bohatera przez miasta pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów. Alter Space będzie kolejnym etapem tej podróży.

inf. prasowe