Quaardvarktet – nazwa pochodzi ze skrzyżowania słów quartet i aardvark. Aardvark (mrównik, prosię ziemne) to mało znany ssak żyjący na sawannie, będący według nas połączeniem trzech zwierząt mrówkojada, świni oraz kangura, co świetnie obrazuje różnorodność osobowości tworzących zespół.

Zespół powstał na przełomie lat 2010/2011 jako Aardvark Trio (wtedy jeszcze bez Pawła Południaka), w Zielonej Górze. Bazując na doświadczeniu zdobytym (i wciąż zdobywanym!) na graniu standardów jazzowych postanowiliśmy zgromadzić autorski materiał i zaprezentować coś własnego. Na początku 2012 roku Aardvark Trio ewoluowało w Quaardvarktet za sprawą Pawła Południaka, który dołączył trąbkę do naszej palety brzmień, stając się jednocześnie czwartą, wciąż nieodkrytą częścią składową aardvarka.

Jazz nowoczesny – tak najłatwiej objąć całą masę inspiracji i wpływów, które kształtują nasze kompozycje i brzmienie zespołu. Poza klasyką jazzu fascynuje nas również muzyka etniczna, indie, free, klasyka, a nawet bluegrass, czyli przede wszystkim artyści tacy jak: Aaron Parks, Bill Frisell, Brian Blade, Christian Scott, Janek Gwizdala, Julian Lage.

Od początku istnienia grupa prężnie koncertuje w klubach i na festiwalach w całej Polsce. W lutym, tego roku, miała miejsce pierwsza trasa koncertowa Quaardvarktetu (zagrana w trio, z powodu kontuzji trębacza). W kwietniu zarejestrowaliśmy materiał, który znajdzie się już niedługo na debiutanckiej EPce. W maju nastąpi trasa druga, znacznie większa, tym razem w pełnym składzie.

Chłopaki są studentami wydziałów jazzu na akademiach muzycznych w Katowicach (Piotr Lipowicz, Paweł Południak, Piotr Budniak) i Krakowie (Paweł Wszołek). Dodatkowo Paweł Południak jest już absolwentem wydziału jazzu w Nysie.

Posłuchaj:

Quaardvarktet koncertuje:
09.05 – Colors Of Taste, Katowice
10.05 – Blue Note, Poznań
11.05 – Hydrozagadka, Zielona Góra
12.05 – Filary Jazz Club, Gorzów
14.05 – Kaflowy, Nowa Sól
15.05 – Collosseum Jazz Cafe, Wrocław
16.05 – Afirmacja, Zgorzelec
18.05 – PiecArt Jazz Club, Kraków
19.05 – Stara Drukarnia, Rzeszów
20.05 – Cud Nad Wisłą, Warszawa

inf. nadesłane / fot. afrophoto.pl