Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Jazzu (MDJ) będzie obchodzony po raz pierwszy w poniedziałek 30 kwietnia. W Polsce i na całym świecie zostanie on uczczony specjalnymi wydarzeniami: koncertami, festiwalami, wystawami, programami edukacyjnymi.

Ustanowienie Światowego Dnia Jazzu – według komunikatu UNESCO – ma wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami, jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami. Muzyka ta bowiem odegrała swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznych.

Począwszy od tego roku dzień 30 kwietnia będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Jazzu (International Jazz Day).

Tegoroczne, inauguracyjne obchody odbyły się już w siedzibie UNESCO w Paryżu z udziałem Iriny Bokovej, dyrektor generalnej UNESCO oraz wybitnego amerykańskiego pianisty jazzowego Herbie’ego Hancocka, Ambasadora Dobrej Woli UNESCO.

W ich programie znalazła się debata pt. “Jazz jako głos wolności – jego rola w walce o demokrację” w której uczestniczyli m.in. Martina Nibbeling-Wriessnig, stały delegat Niemiec do UNESCO oraz eksperci jazzowi, m.in. Rainer E.Lotz z Niemiec i John Edward Hasse z USA. Polskę reprezentował dr Tomasz Tłuczkiewicz.

W Paryżu z tej okazji odbyły się klasy mistrzowskie i koncerty, z udziałem m.in. Marcusa Millera, Barbary Hendricks, Hugh Masekela, Dee Dee Bridgewater.

W poniedziałek 30 kwietnia zaplanowany jest wielki koncert w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Wezmą w nim udział uczestnicy paryskich uroczystości Irina Bokova i Herbie Hancock, Hugh Masekela oraz Angelique Kidjo i Wynton Marsalis.

30 kwietnia również w Nowym Orleanie zapowiadany jest “koncert o świcie” (sunrise concert). Wystąpią m.in. Dianne Reeves, Jeff Tain Watts, Terence Blanchard, Ellis Marsalis.

“Międzynarodowy Dzień Jazzu – to wspaniała idea – dzień, który dzięki tej muzyce łączy narody i pokolenia – powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny +Jazz Forum+. – Święto będzie też formą uznania dla sztuki jazzu i jej twórców, którzy wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak chodzi o ukazanie wartości jazzu jako pięknej muzyki dającej ludziom radość i satysfakcję”.

W komunikacie UNESCO zaznaczono, że w obchody włącza się polskie środowisko jazzowe.

Wystawę pt. “Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe” zorganizowało z okazji MDJ Polskie Stowarzyszenie Jazzowe (PSJ) wraz z Fundacją Jazz Jamboree. Wernisaż 30 kwietnia w Muzeum Plakatu w Wilanowie (start godzina 15:00) połączony będzie z koncertem angielskiego trębacza Marka Shepherda.

Na ponad 100 planszach eksponowane będą impresje graficzne związane z jazzem autorstwa najwybitniejszych polskich twórców, jak m.in.: Jerzy Skarżyński, Waldemar Świerzy, Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Sawka, Rafał Olbiński, Rosław Szaybo, Lech Majewski, Marek Karewicz, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 20 okładek jazzowych autorstwa znanego fotografika Marka Karewicza.

“Z okazji tego wyjątkowego święta, polska kultura zaprezentuje unikatową kolekcję plakatów i okładek płytowych, które mogłyby być ozdobą każdej tego typu kolekcji na świecie” – podkreśla Krzysztof Sadowski, prezes PSJ.

W stołecznym klubie Jazzarium zapowiadany jest koncert i spotkanie z fanami jazzu, a w Pałacu Szustra odbędzie się recital pianisty Artura Dutkiewicza.

Jedno z wydarzeń Wiosny Jazzowej Zakopane 2012 – koncert “Jazz zakopiański” 30 kwietnia – też wpisuje się w obchody MDJ. Wystąpią Atom String Quartet, zespół, “który mocnym uderzeniem wdarł się do czołówki polskiego jazzu”, oraz pochodząca z Zakopanego wokalistka Nika Lubowicz. Pojawią się także formacja Shaggy Vulvas, czyli wokalista Michał Knapik i gitarzysta Wojciech Rubis.

Program 2 Polskiego Radia zapowiada 30 kwietnia “Special Day -Jazz Day” z muzyką jazzową, folkową i współczesną, mająca asocjacje z jazzem.

inf. PAP