Począwszy od tego roku dzień 30 kwietnia będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Jazzu (International Jazz Day). Tak uchwaliła Konferencja Generalna UNESCO na 36 sesji w październiku 2011 r. Święto jazzu obchodzone będzie każdego roku.

Uroczystości inauguracyjne odbędą się już 27 kwietnia w siedzibie UNESCO w Paryżu – z udziałem Iriny Bokovej, Dyrektor Generalnej UNESCO oraz Herbie’ego Hancocka, Ambasadora Dobrej Woli UNESCO. W panelowej debacie pt. „Jazz jako głos wolności – jego rola w walce o demokrację” udział wezmą Martina Nibbeling-Wrießnig (Ambasador, stały delegat Niemiec do UNESCO) oraz eksperci jazzowi: m.in. Rainer E. Lotz (Niemcy) i John Edward Hasse (USA). Polski jazz w tej dyskusji reprezentować będzie Dr Tomasz Tłuczkiewicz. W Paryżu tego dnia zaplanowano klasy mistrzowskie i koncerty, na których wystąpią m.in. Marcus Miller, Barbara Hendricks, Hugh Masekela, Dee Dee Bridgwater.

Irina Bokova i Herbie Hancock będą też gospodarzami uroczystości 30 kwietnia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Wieczór uświetnią występy takich artystów jak Angelique Kidjo, Wynton Marsalis i Hugh Masekela. Tego samego dnia w Nowym Orleanie odbędzie się „koncert o świcie” (sunrise concert) w ramach New Orleans Jazz & Heritage Festival, na którym wystąpią Dianne Reeves, Jeff Tain Watts, Terence Blanchard, Ellis Marsalis.

Międzynarodowy Dzień Jazzu zostanie uczczony specjalnymi wydarzeniami i koncertami na całym świecie. W zestawieniu, które publikuje na swojej stronie UNESCO, dowiadujemy się, że do obchodów włączy się również polskie środowisko jazzowe. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe przygotowuje wystawę pt. „Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe” w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Na ponad 100 ekspozycjach przedstawione zostaną impresje graficzne związane z jazzem najwybitniejszych polskich twórców o renomie międzynarodowej, takich jak Jerzy Skarżyński, Waldemar Świerzy, Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Sawka, Rafał Olbiński, Rosław Szaybo, Lech Majewski, Marek Karewicz, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec. Na wystawie zaprezentowanych zostanie także 20 okładek jazzowych Marka Karewicza. Wernisaż zostanie połączony z koncertem angielskiego trębacza Marka Shepherda.

Warszawski klub Jazzarium szykuje specjalny koncert i spotkanie z fanami jazzu, a także konferencję prasową na temat festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Pałacu Szustra wystąpi z recitalem Artur Dutkiewicz (to inicjatywa JazzRadia.fm). Z pewnością włączą się również środowiska jazzowe w innych miastach, np. Wiosna Jazzowa Zakopane uczci to święto specjalnym koncertem „Zakopiański jazz”, na którym wystąpią m.in. Atom String Quartet i Nika Lubowicz. Program 2 Polskiego Radia zapowiada 30 kwietnia „Special Day – Jazz Day” z muzyką jazzową, folkową i współczesną powiązaną z jazzem.

inf. jazz forum