Tomasz Stańko New York Quartet wystąpi we wtorek 24 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie z dwoma koncertami: o godz. 19.00 i 21.00.

To pierwsza od bardzo dawna szansa na wysłuchanie najnowszych kompozycji Tomasza Stańki.

Tomasz Stańko New York Quartet
Tomasz Stańko – trąbka
David Virelles – fortepian
Sławek Kurkiewicz – kontrabas
Gerald Cleaver – perkusja

Legenda jazzowej trąbki wraca do stolicy w ramach zaplanowanej z olbrzymim rozmachem najnowszej trasy koncertowej i przywozi ze sobą zarówno swój najnowszy zespół, stu procentowo amerykański The New York Quartet, jak i nie prezentowany nigdy wcześniej materiał przygotowywany na kolejną płytę, dedykowaną niedawno zmarłej poetce, Wisławie Szymborskiej.

Album ten, który zostanie zarejestrowany w czerwcu w Nowym Jorku, to logiczne rozwinięcie pomysłu wspólnych występów genialnej poetki oraz trębacza, zorganizowanych kilka lat temu przez wydawnictwo Znak. Trzy spotkania promujące najnowszy tomik wierszy poetki, zatytułowany Tutaj, w trakcie których mogliśmy wysłuchać solowych improwizacji na trąbce do wierszy czytanych przez Szymborską, wywarły ogromne wrażenie na muzyku, który stwierdził w jednym z wywiadów, że „Znaleźć się na jednej scenie z artystką takiego formatu jak Szymborska to tak, jak grać z Milesem Davisem czy Keithem Jarrettem. Muzyka sama wypływała z trąbki”.

To, czy udało się przełożyć poetycką wrażliwość na czysto nowojorskie, wypływające z nieustającej fascynacji miastem brzmienie najnowszego kwartetu Stańki będą mogli Państwo sprawdzić już 24 kwietnia. Występującemu w Sali Widowiskowej budynku Laboratorium artyście towarzyszyć będą: pianista David Virelles, znany między innymi z współpracy ze Steve’em Colemanem, perkusista Gerald Cleaver, a także – wyjątkowo podczas kwietniowych występów – Sławomir Kurkiewicz, doskonały kontrabasista, współtwórca Simple Acoustic Trio oraz członek poprzedniego kwartetu Stańki, znanego przede wszystkim z wybitnego albumu „Soul Of Things”.

Tomasz Stańko New York Quartet
wtorek 24 kwietnia, godz. 19.00, 21.00
CSW Zamek Ujazdowski
Sala Widowiskowa Laboratorium (ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa / tel. (22) 628 12 71/3)

Bilety:
130 złotych – przedsprzedaż
140 złotych – w dniu koncertu

Uwaga: z racji pojemności Sali Widowiskowej Laboratorium liczba biletów na to wydarzenie jest bardzo ograniczona!