W poniedziałek 23 kwietnia br. w szczecińskiej Hali Opery wystąpi Lizz Wright, najczarniejszy z czarnych głosów Ameryki, jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia łącząca jazz, r’n’b i soul. Koncert odbędzie się w ramach Szczecin Music Fest 2012

Lizz Wright wystąpi z towarzyszeniem zespołu w składzie:

Robin Macatangay – gitary
Glenn Patscha – instr. klawiszowe
Nicholas D’Amato – bas
Jonathan Rix – perkusja

Debiutancki album Lizz Wright „Salt” (2003) uczynił z niej jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych oraz R&B. Płyta odniosła tak wielki sukces, że zaczęto ją porównywać z Niną Simone czy Abbey Lincoln.

Kolejny album „Dreaming Wide Awake” (2005) składał się z jej interpretacji utworów różnych artystów od Fatsa Wallera po Neila Younga. Płyta ta osiągnęła jeszcze lepszy wynik niż poprzednia, dotarła na I miejsce listy „Billboardu” w kategorii Contemporary Jazz. Pierwsze dwa albumy wydane dla wytwórni Verve uczyniły ją najjaśniej świecąca gwiazdą na widnokręgu jazzu. Doceniono ją zarówno jako autorkę tekstów jak i wokalistkę.

Trzeci z kolei „The Orchard” CBS News Sunday Morning określiło mianem „jednego z najlepszych albumów 2008 roku”, a Los Angeles Times określił go: „przełomem artystycznym w karierze Wright, której zmysłowa, matowa barwa głosu, znalazła w końcu swoje właściwe miejsce”.

Lizz Wright – Szczecin /Hala Opery/ poniedziałek, 23.04.2012, godz. 19.00