Kolejny już rok istnienia cyklu Warsaw Blues Night zaczyna się od mocnego uderzenia, jakim niewątpliwie będzie show artysty, który nazywany jest „królem trans-bluesa”.

Otis Taylor zaliczany jest do najznamienitszych a zarazem najoryginalniejszych współczesnych muzyków bluesowych na świecie. Jego niekwestionowana pozycja na współczesnej scenie bluesowej przypieczętowana jest licznymi nagrodami z 2 statuetkami bluesowych Oscarów, czyli Blues Music Awards, na czele, do których był dziewiętnastokrotnie nominowany. Wspomnieć należy również o nominacji do Grammy Awards.

Prestiżowy magazyn „Down Beat” czterokrotnie wyróżnił wydawnictwa Taylora mianem Bluesowego Albumu Roku („Truth is Not Fiction” – 2002, „Double V” – 2005, „Definition of a Circle”- 2007, „Recapturing the Banjo” – 2008) a Magazyn “Billboard” nazwał go jednym z najbardziej innowacyjnych artystów bluesowych ostatnich dwudziestu lat.

W szeroko pojętym środowisku muzycznym ceniony jest za prowokacyjne i nowatorskie podejście do muzyki bluesowej. Absolutnie nikt na świecie nie wykonuje tej muzyki w taki sposób, jak robi to Otis Taylor. To artysta unikalny, jedyny w swoim rodzaju.

Muzykę, którą tworzy często określa się mianem „Trance Bluesa”. Ze względu na hipnotyczny charakter z obsesyjnymi rytmami często przyrównywany jest do wielkiego Johna Lee Hookera. Cechą charakterystyczną muzyki Taylora jest jego ciepły głęboki głos dominujący nad instrumentami.

Ciekawostką jest fakt, iż artysta równie wirtuozersko posługuje się gitarą akustyczną, gitarą elektryczną i banjo. W roku 2009 Otis Taylor został uhonorowany Blues Music Award w kategorii Instrumentalist-Other jako instrumentalista banjo. Znaczącą rolę w brzmieniu zespołu stanowią skrzypce w rękach Anne Harris.

Silną stroną artysty są także koncerty, które przyciągają publikę na największych festiwalach na świecie.
Otis Taylor ma na koncie 12 płyt nagranych dla najznamienitszych wytwórni. Warszawski koncert będzie elementem trasy koncertowej, promującej najnowszą płytę artysty “Contraband”, która ukaże się nakładem wytwórni Telarc 13 lutego 2012.

Zespół Otis Taylor Band pojawi się w Warszawie w składzie: Otis Taylor – wokal, banjo, gitara Anne Harris – skrzypce Shawn Starski – gitara (ex. Jason Ricci and New Blood) Todd Edmunds – gitara basowa (ex. Jason Ricci and New Blood) Larry Thompson – perkusja

48. Warsaw Blues Night wystąpią:
Otis Taylor Band (USA)
kiedy: 18 marca 2012, godz. 19.00
gdzie: Hybrydy, ul.Złota 7/9
więcej informacji: www.blues.waw.pl