Pierwszy Siesta Festival w Gdańsku był sukcesem! Pełna sala na wszystkich koncertach. Radość wykonawców. Uznanie publiczności. Pod naporem głosów organizatorzy uznali, że warto tak wyjątkowe przedsięwzięcie muzyczne umieścić w kalendarzu festiwalowym kraju na dłużej. Festiwal będzie trwał w dniach 27-29.04.2012.

Gdańsk (podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku) jest najbardziej odpowiednim miejscem do prezentacji muzyki świata, wartościowych artystów przekraczających granice stylów, prezentujących swoje własne, często geograficznie odległe nam, a w odbiorze jakże bliskie i ujmujące podejście do muzyki, sztuki, życia. Siesta Festival 2012 odbędzie się w dniach 27-29.04.2012. Główne koncerty i większość artystów festiwalowych będzie gościła, mogąca poszczycić się jedną z najlepszych akustycznie sal koncertowych w Polsce, piękna Filharmonia Bałtycka.

Nie zabraknie tak kochanego przez miłośników audycji Siesta oraz zeszłorocznych bywalców fado! Organizatorzy również w tym roku pragną choćby na kilka wieczorów przenieść prawdziwą, magiczną atmosferę nocnych koncertów z Lizbony nad nabrzeże Motławy. Ekskluzywne wieczory fado na barce w Mieście Aniołów: muzyka, kuchnia, duch Portugalii nad Bałtykiem…

W programie festiwalu:

Tito Paris
Pieśniarka fado Mariza nazwała go najwspanialszym głosem z Cabo Verde, jednym z najbardziej niezwykłych – nagrała z nim duet na swojej płycie „Terra”. W rodzinnym kraju mówią o nim: „Skarb, drogie dziecko wyspy Sao Vincente”. Któż mógłby lepiej złożyć hołd niedawno zmarłej wielkiej artystce z Wysp Zielonego Przylądka, Cesarii Evora, jak nie jej krajan – Tito Paris. Ukłonem w stronę wielkiej Cesarii, wieczorem tęsknej, kabowerdyjskiej morny rozpocznie się Siesta Festival 2012. Przyznacie Państwo, że trudno o bardziej magiczny początek, a być może na scenie wraz z Tito pojawią się jeszcze inni wielcy artyści, ale o tym na tę chwilę sza…

Buika
Miłośnikom fado blisko jest do wieczornej atmosfery Madrytu, Barcelony, Sewilli, do atmosfery i muzyki filmów Pedro Almodovara. I właśnie z nich znamy fascynujący głos kolejnego artysty Siesta Festival 2012! Intensywność osobowości Buiki, moc i charyzma Jej głosu nie pozostawiają miejsca na odwrócenie uwagi. Kolejne triumfalne płyty autorskie, duety z Marizą, Sealem, legendarną Chavelą Vargas czy Aniushką Shankar ustawiły Buikę w panteonie największych gwiazd współczesnej sceny muzycznej. Nigdy nie ma dwóch jednakowych występów Buiki, a ten na Siesta Festival będzie do tego pierwszym występem Artystki w Polsce! Już teraz można zacierać ręce i czekać na głos, jakiego nie słyszał świat bodaj od czasu debiutu Cassandry Wilson.

Yasmin Levy
Jest dzisiaj najbardziej wielbioną wokalistką z Izraela, ale Yasmin czerpie swe inspiracje z wielokulturowego bogactwa Żydów Sefardyjskich, Turcji (skąd pochodzi jej ojciec, uznany kompozytor i kantor), flamenco, którego uczyła się w Sewilli. Yasmin korzysta z tej tradycji, ale i tworzy własne piosenki, dzięki czemu możemy spodziewać się szczególnie barwnej mieszanki kulturowej podczas Jej koncertu. Występowała w Cornegie Hall i Sydney Opera House. Czas żebyśmy mogli usłyszeć i zobaczyć ją na deskach Filharmonii Bałtyckiej już w kwietniu!

Raquel Tavares
Dziewczyna z Lizbony, która wygrała najważniejszy konkurs dla pieśniarzy fado: Grande Noite do Fado i otrzymała nagrodę im. Amalii Rodriques, jako nowa rewelacja tradycyjnej portugalskiej pieśni. Mocny, głęboki, zmysłowy głos, nieokiełznana ekspresja sceniczna i egzotyczna, zachwycająca uroda – to wszystko podczas Fado na Barce w Mieście Aniołów. Jesteśmy przekonani, że wraz z Raquel przeniesiemy się w te chwile do górzystych uliczek gorącej Lizbony!

Blick Bassy
W klubie Parlament, w niedzielną noc, po koncercie Yasmin Levy w Filharmonii, festiwal zakończy Blick Bassy, rewelacyjny artysta z Kamerunu. Ktokolwiek (a są ich miliony) kocha Richarda Bonę, z całą pewnością zachwyci się muzyką Blicka. Fascynacja współczesną muzyką Brazylii, jazzem, popularną muzyką Afryki Zachodniej uczyniły z Blicka artystę na wskroś oryginalnego. Jego dwie autorskie płyty: „Leman” i „Hongo Calling” wydała prestiżowa wytwórnia World Connection. Bezsprzecznie Blick godnie zastąpi zeszłorocznego króla klubowej Siesty, Yamiego.