Jesień daje się we znaki. Rozłożyła nawet autora niniejszej recenzji, posługując się wyjątkowo wredną postacią grypy żołądkowej. Zmuszony do długiego i raczej mało produktywnego wylegiwania sięgnął z ciekawości po najnowszą płytę Georga Bensona „Guitar Man”. A ponieważ jest to historia z zakończeniem szczęśliwym to trzeba powiedzieć, że nadaje się ona znakomicie do kojenia jesiennych smętków i choróbsk.

Samego Bensona chyba nie trzeba przedstawiać. Funkcjonujący na pograniczu soulu, jazzu, r&b i muzyki popularnej gitarzysta, piosenkarz i kompozytor. 10-krotny laureat nagrody Grammy. Nagrywający z Milesem Davisem, Hancockiem, Hubbardem i wieloma innymi. Do tej pory wydał już ponad 50 albumów.

Tym najnowszym – „Guitar Man” potwierdza swoją pozycję jazzowej super gwiazdy. Są to, tak jak Benson ma w zwyczaju, jazzowe wersje utworów popularnych. Interpretacji podlegają więc piosenki – The Beatles („I want to hold your hand”), Micheala Jacksona („Lady in my life”) czy Steviego Wondera („My Cherie Amour”) i jeszcze kilka mniej lub bardziej znanych. Aranżacje rzecz jasna wielce odmienione – “nie do poznania” na pierwszy rzut oka.

Niezwykle przyjemnie słucha się gitary Georga – wybrzmiewa ciepłym i pełnym dźwiękiem. Nie ma w tej grze nic napastliwego. Jest spokojna, subtelna i łagodna. Większość utworów jest instrumentalna, w kilku artysta zdecydował się też zaśpiewać. Ze znakomitym efektem zresztą. Tematem przewodnim jest oczywiście miłość – i to nawet da się przeżyć, ponieważ Benson gra i śpiewa tak bezpretensjonalnie, że ukoi nawet największych sceptyków.

Polecam na jesienną słotę i niepogodę. Znakomity album.

 

1. “Tenderly”   Jack Lawrence, Walter Gross

2. “I Want to Hold Your Hand”   John Lennon, Paul McCartney

3. “My Cherie Amour”   Henry Cosby, Sylvia Moy, Stevie Wonder

4. “Naima”   John Coltrane

5. “Tequila”   Daniel Flores

6. “Don’t Know Why”   Jesse Harris

7. “The Lady in My Life”   Rod Temperton

8. “My One and Only Love”   Robert Mellin, Guy Wood

9. “Paper Moon”   Harold Arlen, E.Y. Harburg, Billy Rose

10. “Danny Boy”   Frederick Weatherly

11. “Since I Fell for You”   Buddy Johnson

12. “Fingerlero”   Ronnie Foster