4 grudnia w Warszawie w Filaharmonii Narodowej odbędzie się świąteczny koncert Agi Zaryan. Czeka nas prawdziwa uczta muzyczna w świątecznej atmosferze. Podczas jedynego koncertu w Warszawie Aga Zaryan wystąpi na scenie w towarzystwie European Jazz Quartet  i Atom String Quartet.

Repertuar koncertu to utwory z albumu “A Book of Luminous Things” wydanego przez prestiżową wytwórnę Blue Note Records oraz kompozycje z najnowszej  polskojęzycznej płyty pt. “Księga olśnień”. Kompozycje do wierszy Czesława Miłosza są przepełnione liryzmem oraz zmysłowością, a partie wokalne Agi Zaryan przywodzą na myśl klasyczne wykonania największych diw jazzu. Albumy zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność oraz krytykę.

We wrześniu repertuar z interpretacjami jazzowymi Miłosza został przedstawiony na prestiżowych festiwalach: Tokyo Jazz Festival (Tokio), NineGates Jazz Festival (Pekin) na Berliner Festspiele (Berlin) oraz w jazzowym klubie JC’s (Istambuł). Występy zostały entuzjastycznie przyjęte przez zagraniczną publiczność. “A Book of Luminous Things” oraz polska wersja płyty “Księga olśnień” to wyjątkowy projekt poświęcony postaci Czesława Miłosza i jego ulubionym poetkom. Projekt został objęty mecenatem MKiDN oraz Deutsche Bank PBC. Anglojęzyczna wersja albumu zyskała już status Platynowej Płyty. Artystka znów zaskoczyła publiczność swoją muzyką, tworząc klasyczny album z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz wyśmienitych instrumentalistów. To największe dzieło w dotychczasowym dorobku artystki. Między innymi za ten album znalazła się ona wśród tegorocznych laureatów dorocznych nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawanych za całokształt działalności twórczej i wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Koncerty Agi Zaryan to niezwykłe przeżycia muzyczne, pełne liryzmu i niezapomnianych emocji. Aga Zaryan jest dziś uznaną na świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia, kontynuującą najlepsze jazzowe tradycje tworzone przez takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl i sposób śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłą, matową barwą głosu. Wokalistce udało się połączyć  ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem siedmiu albumów, które uzyskały statusy złotych, platynowych i multiplatynowych płyt.

W roku 2008 Aga została uhonorowana prestiżową nagrodą Fryderyka za album “Umiera Piękno”. Była także nominowana przez Wysokie Obcasy – magazyn Gazety Wyborczej –  do tytułu Kobiety Roku 2008. W latach 2007 – 2010 Aga została uznana w rankingu magazynu Jazz Forum za wokalistkę roku. Artystka występuje na licznych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Niemczech, Belgii, Izraelu, Francji, Szwecji, Norwegii, Czechach, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji, Chinach oraz Islandii.

Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej.  Aga Zaryan jest pierwszą polską artystką, której albumy ukazują się pod szyldem prestiżowej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu.

inf./fot.prasowe