Jeden z najbardziej pościelowych i jednocześnie romantycznych utworów w historii muzyki, The First Time Ever I Saw Your Face, kojarzony jest przede wszystkim z muzyką soul i jazzem. Piosenka ta wywodzi się jednak z folku. Została napisana w 1957 roku przez piosenkarza i autora tekstów, Ewana MacColla, dla Peggy Seeger. To właśnie ona jako pierwsza wykonała tę piosenkę. Kawałek zyskał na popularności dopiero w 1962 roku, gdy do swojego repertuaru włączyła go grupa The Kingston Trio, również nagrywająca w nurcie muzyki folk. Potem posypały się kolejne wersje, pozostając jednak bez większego rozgłosu. Dopiero soulowa aranżacja w wykonaniu Roberty Flack, z 1972 sprawiła że The First Time… stał się znany na całym świecie. Spośród lepiej znanych współczesnych muzyków, numer ten wykonują również Celine Dion, George Michael i Leona Lewis.


Na początek proponuję posłuchać oryginału, czyli Peggy Seeger, a potem w kolejności alfabetycznej najciekawszych coverów.

Johnny Cash, najbardziej wyróżniająca się aranżacja.

Celine Dion i jej przepiękne, nastrojowe wykonanie na żywo. Zauważcie że nie było słychać widowni prawie przez cały utwór…

Roberta Flack, najbardziej znany cover.

Leona Lewis, jedna z nowszych wersji.

George Michael, w jego wykonaniu brzmi chyba najsmutniej, ale równie pięknie.

Alison Moyet

Elvis Presley

I na koniec Sterophonics, z małym, rockowym pazurkiem