Swój kolejny sezon rozpoczyna Era Jazzu. Spore zainteresowanie jakie towarzyszy koncertom Amadou & Mariam oraz Johna Scofielda zmusiło organizatorów do odblokowania puli rezerwacji i przekazania biletów do sprzedaży. Jeszcze dzisiaj bilety trafią do punktów sprzedaży.

John Scofield należy dzisiaj do najważniejszych i najbardziej kreatywnych gitarzystów jazzu. Jako solista współtworzył sukcesy zespołów Billy’ego Cobhama, George’a Duke’a, Gary’ego Burtona, Charlesa Mingusa, Rona Cartera, Zbigniewa Seiferta, Joe Lovano, Jacka De Johnette’a, Larryego Coryella, Mika Sterna i Pata Metheny’ego. Jego najnowszy album „A Moment’s Peace” jest jazzowym ukłonem w stronę tradycji wielkich standardów Lennona i McCartneya, Georga Gershwina i prezentacją doskonałej, kompozytorskiej elokwencji Scofielda. Gitarzysta i kompozytor tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu przedstawi swój nowy zespół i program w znacznej mierze opary o standardy rhythm 'n’ bluesa. Scofield zaprosił do swojego nowego kwartetu Nigela Halla, wokalistę słynnych formacji Soullive oraz Lettuce, basistę z The Black Crows – Andy’ego Hessa oraz legendarnego perkusistę z Nowego Orleanu – Terence’a Higginsa. Lider jest zauroczony zwłaszcza pozyskaniem Nigela Halla. Jest jednym z najdoskonalszych wokalistów od czasów Donny’ego Hathaway’a. No i wspaniałym pianistą „rekomenduje artystę Scofield.

Amadou & Mariam – zespół niewidomych artystów z Mali, po brawurowym koncercie w 2006 roku na etnicznej scenie festiwalu Opener ponownie przedstawi się polskiej publiczności na jedynym koncercie w Polsce. Kilka lata temu Manu Chao odkrył muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko – dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wydanego w 2005 roku albumu „ Dimanche ? Bamako ”, wyprodukowanego przez Manu Chao. Krytycy na święcie najbardziej docenili duet Amadou & Mariam , który swym najnowszym albumem „ Welcome to Mali ” perfekcyjnie zrealizował ideę globalnej world-music łączącej dzisiaj i pop, i jazz i muzykę etniczną. „Welcome To Mali” została zmiksowana w studiach Paryża przez francuskich wirtuozów konsolety – Laurenta Jaisa i Antoine Haleta. Otwierający płytę utwór „Sabali” to pomysł Damona Albarna, twórcy projektu Blur i Gorillaz. „Sabali” oparty na rytmach electropopu to jeden z najlepszych tegorocznych singli, podobnie jak i kolejny „Ce n’est pas bon” przypominający czasy współpracy zespołu z Manu Chao.

“Zespół Amadu & Mariam to nie tylko wyjątkowy mix kulturowy, ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej wszechobecnej dzisiaj w każdym nagraniu muzyki popularnej – rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Artyści często określają go „ malijskim bluesem, w którym najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afrobeat wraz elektronicznymi brzmieniami. Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością na całym świecie. Tak z pewnością będzie i w Warszawie ! „

Era Jazzu : John Scofield / Amadou & Mariam
6.10.2011 – Warszawa – Sala Kongresowa