Miło nam poinformować, że JazzSoul.pl objął patronatem festiwal Jazztopad, który rusza już 6 października, trwać będzie do 27.10. Impreza odbędzie się we Wrocławiu. Po skoku informacja prasowa o całym wydarzeniu + program. Bliżej rozpoczęcia Jazztopadu będziemy o nim przypominać.

W ciągu trzech ostatnich lat udało się nam zbudować festiwal, który uznawany jest za jeden z najbardziej znaczących festiwali jazzowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Dzieje się tak głównie z powodu bardzo rzadkiej formuły festiwalu: koncerty są przygotowywane specjalnie na nasze zamówienie. W ramach ostatnich trzech edycji udało się zaprosić po raz pierwszy do Wrocławia najważniejszych artystów jazzowych na świecie i namówić ich, żeby specjalnie dla nas napisali nowe kompozycje. Jazztopad stał się festiwalem, na którym gwiazdy chcą mieć premiery swoich utworów! Kompozycje Terje Rypdala sprzed dwóch lat oraz Johna Surmana z 2010 roku będą wydane przez wytwórnię ECM.

Konsekwentnie też udaje się realizować koncepcję prezentowania największych gwiazd jazzu. Dwa lata temu wielkim wydarzeniem był koncert kwartetu Wayne’a Shortera. W zeszłym roku – jedyny europejski koncert duetu Gary Peacocka i Marca Coplanda oraz w opinii wielu, najważniejszy koncert jazzowy w ciągu ostatnich lat w Polsce – kwartetu Charlesa Lloyda.

W listopadzie 2011 roku festiwal rozpocznie się od wydarzenia, które z pewnością będzie jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym wydarzeniem jazzowym w naszym kraju. 6 listopada w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej wystąpi sam Sonny Rollins. Będzie to jedyny koncert w Polsce. Premiera Uri Caine’a, pierwszy koncert polsko-niemiecki maraton jazzowy, kolejna odsłona JazzPlaysEurope LABORATORY, warsztaty mistrzowskie, to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas podczas festiwalu.

Współpracą z Jazztopadem interesują się najważniejsze festiwale jazzowe w Europie. Chodzi tu m.in. o zaproszenie do inicjatywy o nazwie Take Five Europe, która zapoczątkowana była przez London Jazz Festival w 1994 roku. W tym roku London Jazz Festival zdecydował się rozszerzyć ten bardzo udany program na inne kraje i zaprosił do tego wąskiego grona największe festiwale jazzowe w Europie: Molde Jazz Festiwal, North Sea Festival, Sous Les Pommiers Jazz Festival. W tym gronie znalazł się również Jazztopad. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie.

Warto wspomnieć również o tym, że najważniejszy opiniotwórczy portal jazzowy na świecie – allaboutjazz.com zamieścił w zeszłym roku zapowiedź festiwalu Jazztopad. Jest to pierwszy taki przypadek w kontekście festiwali jazzowych w Polsce. Jako jedno z niewielu wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu Jazztopad otrzymał Patronat Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Jest to niezwykle ważny dowód uznania dla Jazztopadu, jako festiwalu prezentującego szanse i możliwości, które niesie integracja europejska.

Program imprezy:

06.11.2011, godz. 19:00
Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu
Sonny Rollins – jedyny koncert w Polsce

12.11.2011, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Fred Hersch Trio / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej – PREMIERApo raz pierwszy w Polsce

13.11.2011, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Bobo Stenson & Jon Fält – jedyny koncert w Europie

18.11.2011
Akademia Muzyczna
Warsztaty Mistrzowskie – Dave Liebman

19.11.2011, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
David Liebman/Richie Beirach – jedyny koncert w Europie

20.11.2011, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
JazzPlaysEurope: LABORATORY 3 – jedyny koncert w Polsce

26/27.11.2011, godz. 18:00
Klub Festiwalowy PUZZLE & Instytut im. J. Grotowskiego
24h run: What’s in the fridge? – projekt będący częścią Sezonu Kultury Północnej Nadrenii i Westfalii w Polsce

27.11.2011, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Invisible Change / Maciej Obara Quartet
Uri Caine / Ben Perowsky / Lutosławski Quartet – PREMIERA – światowa premiera kompozycji na zamówienie festiwalu

inf./fot. nadesłane