Projekt “Ewolucja Gwiazd” z udziałem m.in. Fisza, Katarzyny Groniec, LUC-a oraz grupy SOFA będzie miał miejsce w niedzielę i poniedziałek na gdańskim Grodzisku. Przedsięwzięcie organizowane przez Instytut B61 to połączenie muzyki, teatru i nauki.

Jak poinformowała we wtorek Lucyna Rokitiańska, specjalista ds. promocji w gospodarującym Grodziskiem Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich “Twierdza Gdańsk”, widzowie, którzy zdecydują się uczestniczyć w projekcie, zostaną podzieleni na grupy. “Każda z grup dostanie swojego przewodnika, który zabierze widzów na trwający ok. 80 minut spektakl” – wyjaśniła Rokitiańska dodając, że w rolę przewodników wcielą się aktorzy toruńskich scen – Teatru im. Wilama Horzycy i Teatru Wiczy.

Widzowie zostaną oprowadzani po kilku miejscach rozsianych na terenie Grodziska: będą to głównie podziemia licznych na tym terenie budynków o charakterze militarnym. W każdym z tych miejsc na gości czekać będzie inny wykonawca. Oprócz Fisza, Katarzyny Groniec, LUC-a, grupy SOFA, będą to Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo i Maja Koman. W każdym z punktów widzowie obejrzą też instalacje audiowizualne stworzone przez artystów i performerów: Tomasza Cebo, Stefana Kornackiego, Dominika Smużnego, Katarzynę Malejkę i Joachima Sługockiego. “Całość złoży się w opowieść o tym, jak ewoluują gwiazdy” – powiedziała PAP Rokitiańska.

Zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek w projekcie będzie mogło wziąć udział po osiem maksymalnie 60-osobowych grup widzów. Będą one wyruszać z wyznaczonego miejsca na Grodzisku co 45 minut poczynając od godz. 18 (ostatni spektakl rozpocznie się o godz. 23:15). Bilety w cenie 35 zł nabyć można w miejscach wskazanych na stronie www.instytut-b61.com.

Gdański projekt “Ewolucja Gwiazd” jest jedną z imprez składających się na obchody Roku Jana Heweliusza pod honorowym patronatem prezydenta RP. Reżyserem i pomysłodawcą działań Instytutu B61 jest Jan Świerkowski – doktorant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

inf. PAP/fot. Anna Głuszko