Dzisiaj wieczorem w Warszawie na Skwerze Hoovera rozbrzmiewać będzie koncert: Jaskułke – Chopin na 5 fortepianów. O tym, ze Chopin wielkim kompozytorem jest, podobnie jak o tym, ze jego muzykę interpretować można na tysiące sposobów nie wypada juz dzisiaj dyskutować. Ujmując rzecz inaczej, muzyka Chopina jest z jednej strony nadzwyczaj inspirująca, z drugiej staje sie niezwykle wdzięczną materią dla wizji wyzwolonego artysty. Festiwale chopinowskie oraz dziesiątki płyt, w tym jazzowych i rockowych są wyraźnym potwierdzeniem tej tezy. “Jaskułke – Chopin na piec fortepianów” jest jednak nowatorską wizją interpretacji muzyki wybitnego kompozytora, a niecodzienny i zaskakujący aparat wykonawczy – pięć fortepianów dowodem wielkiego kunsztu i odważnej kreacji twórczej artysty. Współproducentem projektu, zainicjowanego przez Krzysztofa Gałkowskiego jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. Obok Sławka Jaskułke bierze w nim udział jedna z najwybitniejszych klasycznych pianistek młodego pokolenia Katarzyna Borek oraz trójka polskich jazzmanów : Joanna Duda, Paweł Kaczmarczyk i  Piotr Orzechowski. Artystyczna wizja i koncepcja całości oparta jest na mocnych fundamentach pięciu   indywidualności . Światowa premiera projektu miała miejsce 12 września 2010 roku na Światowej Wystawie EXPO w Shanghaju.

Poniżej krótka biografia autora projektu:

Sławek Jaskułke ( ur. 1979) jeden z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Aranżer, producent muzyczny, członek Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, Filharmonii Monachijskiej czy International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach m.in. North Sea Festival, Berlin Jazz fest, red Sea Jazz Festival. Koncertował w kilkudziesięciu krajach świata i na niemal wszystkich kontynentach. W 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu „Jaskułke – Hong Kong”. Album szeroko doceniony, otrzymał najwyższą notę pięciu gwiazdek w prestiżowym piśmie Jazz Forum. We wrześniu 2010 roku  Artysta wystąpił na Światowej Wystawie EXPO w Shanghaju, prezentując premierowo specjalnie przygotowany projekt:  „Jaskułke – Chopin na piec fortepianów”.

Na przełomie października i listopada br. planowane są koncerty tego projektu na najbardziej prestiżowych scenach w Singapurze i Pekinie. Koncerty odbędą się między innymi w Singapurskim Ogrodzie Botanicznym,  na scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie oraz na Uniwersytecie Pekińskim.

Ostatnia płyta to wspólny projekt z pianistą Piotrem Wyleżołem DuoDram ( Fonografika 2010).

W sierpniowym wydaniu „Jazz Forum” i „Hi Fi i muzyka” pojawiła się recenzja płyty. Album otrzymał najwyższą notę pięciu gwiazdek, a magazyn „Hi Fi i muzyka” najwyższą notą docenił również jakość dźwięku i realizacji nagrania.

www.jaskulke.com; www.facebook.com/slawekjaskulke;

www.myspace.com/slawekjaskulke

inf./fot. nadesłane