Kartka z kalendarza, od dzisiaj zaczynamy nowy cykl na naszym portalu. Pod świecznik na pierwszy rzut idą nagrody muzyczne muzyczne przyznawane artystom muzyki soul, r&b. Można zacząć od nagród Grammy, jednakże my skupiamy się na wszystkich nagrodach przyznawanych artystom tego rodzaju muzyki. Prezentować Wam będziemy krótki opis nagród, zwycięzców, nie ominiemy również rodzimego podwórka. Nasz cykl rozpoczynamy od “The Soul Train Music Awards” nagrody przyznawane są od 1987 roku, z przerwą w roku 2008. Ceremonia nie odbyła się z kilku powodów: strajków scenarzystów w USA, zły stan zdrowia Don Corneliusa oraz najważniejszy w tym czasie finalizowano przejście Soul  Tribune Company do Sam Zell.

Nagrody przyznawane są dalej, od zeszłorocznej ceremonii zmieniło się miejsce wręczenia statuetek, do tej pory było to Los Angeles, a od zeszłego roku trofeum przypominające afrykańską maskę wręczane jest w Atlancie. Nagrody przyznawane są w 13 regularnych kategoriach, oto one:

 1. Najlepszy album roku r&b/soul,
 2. Najlepsza piosenka roku r&b/soul,
 3. Najlepszy nowy artysta,
 4. Nagroda Michaela Jacksona za najlepsze video r&b/soul/rap
 5. Najlepszy damski album roku r&b/soul,
 6. Najlepszy męski album roku r&b/soul,
 7. Najlepszy album roku r&b/soul (zespół lub duet),
 8. Najlepsza piosenka damska roku r&b/soul,
 9. Najlepsza piosenka męska  roku r&b/soul,
 10. Najlepsza piosenka zespół/duet roku r&b/soul,
 11. Najlepszy album gospel,
 12. Najlepszy album jazz,
 13. Najlepszy album rap,

a oto ciekawostki kilka ciekawostek: lista osób, które zdobyły najwięcej statuetek The Soul Train Music Awards oraz, które były najczęściej nominowane.

Najwięcej wygranych: Janet Jackson 13 statuetek; Alicia Keys 9; R. Kelly, Michael Jackson, Anita Baker po 8; Mary J. Blige, Beyonce, TLC, Boyz II Men po 6, a  Whitney Houston, Luther Vandross, Erykah Badu, Toni Braxton, Maxwell, Lauryn Hill, Ciara po 5 statuetek.

Najwięcej nominacji dostała: Janet Jackson oraz R. Kelly po 19 nominacji, Mary J. Blige – 18, a Whitney Houston oraz  Luther Vandross po 16.

Opracowanie powstało na podstawie:

strony oficjalnej The Soul Train Music Awards

– wikipedii oraz innych materiałów.

inf. en.wikipedia.org/fot. google