3 września br. na Skwerze Hoovera w Warszawie odbędzie się finał letniego cyklu koncertów pt. Chopin na Krakowskim Przedmieściu. Głównym punktem programu będzie występ holenderskiego Peter Beets Trio w programie Chopin Meets The Blues oraz polska prapremiera projektu Sławka Jaskułke Chopin na 5 fortepianów. W projekcie wystąpią klasyczna pianistka Katarzyna Borek oraz jazzujący pianiści: Sławek JaskułkePaweł KaczmarczykJoanna Duda i Piotr Orzechowski.

Peter Beets uważany jest za spadkobiercę Oscara Petersona i jednego z najlepszych europejskich pianistów jazzowych. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata oraz najważniejszych festiwalach z Nord Sea Jazz i Montreux na czele. Grał tam m.in. z gigantami tej klasy co: Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Roy Hardgrove, George Coleman, Elvin Jones, Johnny Griffin, Chris Potter, John Clayton oraz tworzył duety z samym Chickiem Coreą. Kilkakrotnie występował w Polsce – m.in. Festiwal Pianistów Jazzowych, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Gdynia.

Peter Beets ukończył Royal Conservatory w Hadze. Mając 14 lat debiutował w Amsterdamie. Po roku wszedł w skład trio „The Beets Brothers”, którzy w 3 lata później zdobyli „Pall Mall Swing Award” oraz nagrodę specjalną Księżnej Christiny. Wydali też 4 płyty. W roku 1996 Peter Beets nagrał pierwszą autorską płytę (z Jeffem Hamiltonem). W dwa lata później zdobył w Paryżu „Prix Martial Solal” i zwyciężył w „Concours de Solistes de Jazz” w Monaco. W latach 2001-2005 wydał trzy autorskie płyty pt. „New York Trio”, nagrane ze znakomitymi amerykańskimi sekcjami rytmicznymi (Willie Jones III, Larry Grenadier, Rodney Whitaker, Reginald Veal, Herlin Rile) oraz podwójny koncertowy album „Live at the Concertgeouw” (2005). W 2008 roku ukazała się płyta jego nowej formacji „New Groove”, którą tworzą Joe Cohn (git), Reuben Rogers (b) i Ruud Jacobs (dr). Jesienią 2010 roku ukaże się wreszcie ich od dawna zapowiadany album „CHOPIN MEETS THE BLUES” w całości poświęcony nowym, zupełnie innym od naszych i zaskakującym interpretacjom dzieł Chopina

Poza własną działalnością koncertową Peter Beets często akompaniuje znanym wokalistkom jazzowym – Rita Reys, Deborah Brown, Dee Daniels i Lils Macintosh. W 2004 roku Peter Beets po raz pierwszy wystąpił w Polsce, na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W trzy lata później zagrał na Bielskiej Zadymce Jazzowej, a w następnych latach był gościem festiwali w Gdyni Słupsku, Rybniku, Sopocie i Bydgoszczy.  Wszędzie jego występy kończyły się owacją na stojąco.

inf. nadesłane/fot. prasowe