Fundacja Shalom zaprasza na VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2011. Od najbliższej soboty przez blisko tydzień Warszawa zmieni się w „Stolicę Kultury Żydowskiej”, liczne spektakle teatralne, koncerty, wystawy, warsztaty. Spotkania z twórcami, projekcje filmowe, to wszystko w otoczeniu ul. Próżnej, Placu Grzybowskiego.

Na Festiwalu wystąpią m.in.: Frank London i Lorin Sklamberg (USA) w operze klezmerskiej „The Night in the Old MarketPlace” i w innych projektach, Brass All Stars (USA), Anna Maria Jopek & Kroke, Sisters of Sheynville (Kanada), Joseph Malovany (USA) z towarzyszeniem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Ben Zimet (Francja), Anna Jagielska-Riveiro & MAAYAN, Michał Hochman(USA), Karsten Troyke (Niemcy) & Trio Scho (Ukraina), Zbigniew Zamachowski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława DawidowaTeatr Żydowski z Bukaresztu, Raphael Rogiński, Lenka Lichtenberg (Kanada), Mendy Cahan (Izrael), Groove Headz (Austria), zespół klezmerski OPA! (Rosja), Christian Dawid (Niemcy), Ran Dank (Izrael) oraz The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, która jest próbą rekonstrukcji przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii.

Ulica Próżna i Plac Grzybowski, zapomniany zakątek stolicy, zmienia się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku, z winiarniami, piekarniami i kramami. Ale nie tylko w tej części Warszawy będą odbywać wydarzenia festiwalowe. W tym roku będziemy gościć również na Pradze, m.in. w Składzie Butelek, Hydrozagadce, Sensie Nonsensu i Czterech Pokojach oraz w nie wszystkim znanych praskich zaułkach, w których zorganizujemy wiele koncertów i różnorodnych form artystycznych. Zagoszczą w nich artyści awangardowej muzyki żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki i inni.

Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykujemy I.B. Singerowi, który jak nikt inny potrafił odmalowywać słowem pejzaże małych żydowskich miasteczek. Cieszymy się, że po raz kolejny wszyscy będziemy mogli przenieść się do tego świata: dotknąć go, rozgościć się w nim i zachwycić jego przedwojenną atmosferą.

inf./fot.festiwalsinger.pl