World Fusion Music Festival organizowany jest od roku 2008, jako festiwal muzyki świata o etnicznych korzeniach umiejscowionej we współczesności. Dlatego spotykają się tutaj różne Kultury. Festiwal w zamyśle miał być organizowany co dwa lata. I tak 2010 roku odbyła się druga edycja z przewodnim motywem muzyki gór. Trzecia edycja powinna się odbyć w roku 2012, jednak dzięki przychylnemu podejściu dyrektora Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury – Energetycznego Centrum Kultury – Pana Michała Górala – Festiwal został przekształcony w coroczne wydarzenie muzyczne miasta Sosnowca. Dyrekcję artystyczną tej edycji powierzyliśmy dziennikarzowi, muzykowi i wydawcy, Marcinowi Babko, i oto jego słowa: Afryka w Sosnowcu! Trzecia edycja World Fusion Music Festival przeniesie nas na Czarny Ląd. Afryka to pramatka ludzkości, kolebka kultury. Tutaj po raz pierwszy zabiło serce rytmu, który opanował cały świat. Tutaj muzyka rozkwita z najgłębszego korzenia, a jej gałęzie i kwiaty oplatają wszystkie kontynenty. Z Czarnego Lądu wywodzi się niemal cała współczesna muzyka rozrywkowa, wszystkie gatunki wyrosłe z bluesa i jazzu. Tutaj dźwięki od zawsze rozbrzmiewały w sferze sacrum, a rytualność ich wykonania na żywo obowiązuje do dziś – od kościołów (gospel), przez festiwale, kluby i hale koncertowe po techno-parties. Muzykę afrykańską słychać wszędzie.

Przez trzy dni będziemy uczestniczyć w muzycznym święcie, którego mistrzami będą przede wszystkim twórcy z Afryki. Mocna reprezentacja Senegalu (Sister Fa, Kilinba i Mamadou Diouf), Kamerunu (Sally Nyolo) i Zimbabwe (Mozuluart), lecz także międzynarodowy projekt 1884 (Ghana, Kamerun, Nigeria, Angola, Gwinea, Kongo, Senegal, Kuba, USA), kanadyjski Fray oraz Polacy: Afrique Nouali, New Day, Kinior i Muariolanza. Afrykańskie rytmy, melodie, harmonie i brzmienia: czasem podane w absolutnej zgodzie z duchem tradycji, innym razem zabarwione twórczymi poszukiwaniami w innych muzycznych przestrzeniach, ale zawsze szczere i na wysokim poziomie artystycznym.

Trzecia edycja WFMF inicjuje tradycję, która towarzyszyć będzie festiwalowi w kolejnych odsłonach. Każdy rok będzie podróżą w inny zakątek świata muzyki. Festiwalowym zwyczajem staje się też, że artysta zamykający festiwal zwiastuje kierunek przyszłorocznej muzycznej wyprawy. W tym roku festiwal zamknie zespół Ruach. Na World Fusion Music Festival 2012 będziemy bowiem słuchać muzyki żydowskiej.

zapraszam
Marcin Babko,
dyrektor artystyczny
World Fusion Music Festival – Afryka 2011

inf./fot.oficjalna strona